گلوکوزامین و قند خون

آیا بیماران دیابتی می توانند از گلوکوزامین استفاده کنند؟


برچسب‌ها: دیابت

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/٢٦ و ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ  نظرات ()
 تغذیه سالم: هر بار یک غذا

در صورتی برنامه ریزی کرده اید تا عادات غذایی خود را بهبود دهید، خیلی خوب است. اما فکر نکنید که می توانید این تغییر را یک شبه انجام دهید. باید این کار را بسیار آهسته انجام داد. ابتدا باید به ناهار خود میوه یا سبزی اضافه کنید. برای شام می توانید از پلوی جو یا نان های دارای سبوس استفاده نمائید. این کار آنقدر باید با تانی و آهستگی انجام شود که به حفظ عادات سالم تر در دراز مدت کمک شود.

 

و نیز نگاه کنید به:

بحران فشار خون

داروهای وازودیلاتاتور

بتابلوکرها

فشار خون بالا و نرمش

 


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/٢٦ و ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ  نظرات ()
 بیماری قند و عسل

سوال:

من به بیماری قند یا دیابت مبتلا هستم و می خواهم بدانم آیا می توانم در جیره غذایی خود به جای قند ، از عسل استفاده کنم.


برچسب‌ها:

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/٢٦ و ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ  نظرات ()
 استرس و ریزش مو

ممکن است استرس و ریزش مو با هم ارتباط داشته باشند استرس عاطفی یا جسمی مثل صدمه ناشی از تصادم ممکن است پیامدهای شدید به بار آورد. در این موارد، در صورتی که ریزش مو وجود داشته باشد موقتی است. اما در صورتی که ریزش مو ناگهانی یا به صورت لکه لکه باشد یا وقت شانه زدن یا شستشوی سر، بیش از حد معمول باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

 

و نیز نگاه کنید به :

ریزش مو

پرکاری پاراتیروئید


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/٢٦ و ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ  نظرات ()
 پسر 4 ساله ام نسبت به بادام زمینی و تخم مرغ آلرژی دارد. آیا امکان دارد با افزایش

هشت خوراکی، عامل شعله وری 90 درصد موارد آلرژی های غذایی به شمار می روند. بادام زمینی و  تخم مرغ، دو مورد از این خوراکی ها هستند و باقی این خوراکی ها عبارتند از شیر، ماهی، جانوران صدف دار، مغز آجیل ها، سویا و گندم.

از نظر آماری، به احتمال زیاد، با افزایش سن،فرزندتان در بزرگسالی خواهد توانست با اطمینان تخم مرغ بخورد. معمولاً با رشد کودک، آلرژی شیر و تخمه مرغ نیز از بین خواهد رفت. متاسفانه، احتمال آنکه با افزایش سن، آلرژی بادام زمینی فرزندتان از بین برود بسیار کم است. در سن دبستان، فقط در 20 درصد کودکان ، این آلرژی از بین می رود. در بزرگسالان، مصرف بادام زمینی ، علت رایج واکنش های آلرژیک است. در صورتی که بدن کودک بتواند از تولید یک پروتئین به نام ایمونوگلبولینE (IgE) جلوگیری کند، آلرژی های غذایی اش از بین خواهد رفت. این پروتئین به وسیله دستگاه ایمنی وقتی آزاد می شود که این دستگاه، ماده غذایی را به خطا شناسایی کند و مثلاً بادام زمینی و تخم مرغ را ماده ای مضر بداند. فرونشانی IgE، کلید پیدایش تحمل نسبت به غذاهایی است که قبلاً سبب بروز واکنش آلرژیک می شدند.

عوامل دیگری هم بر احتمال از بین رفتن آلرژی در فرزندتان تاثیر دارد. این عوامل عبارتند از وخامت واکنش ها، تعداد غذاهایی که سبب آلرژی می شوند و سن کودک در زمان بروز نخستین واکنش.

و نیز نگاه کنید به :

حساسیت و عدم تحمل غذایی

آلرژی غذایی

تدبیر آلرژی های غذایی

آلرژی های غذایی و آسم

شناسایی  و درمان آنافیلاکسی وقتی آلرژی غذایی موجود است.

درک برچسب های غذایی برای پرهیز از واکنش های آلرژیکبرچسب‌ها: آلرژی
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/۱٩ و ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ  نظرات ()
 آیا تماس با ذرات میکربی در دوران کودکی به پیشگیری از آسم کمک می کند؟

به نظر می آید کودکانی که در مناطق روستائی و اطراف حیوانات و در خانواده های بزرگ تر زندگی می کنند نسبت به سایر کودکان کمتر دچار آسم می شوند. طبق فرضیه بهداشت Hygiene hypothesis این امر به علت افزایش تماس با ویروس ها، باکتری ها یا انگل های خاص است.

در فرضیه بهداشت مطرح شده است که تماس با اجرام و بعضی عفونت ها به رشد دستگاه ایمنی کمک می کند. این تماس به بدن می آموزد تا میان مواد بی ضرر و مواد مضری که سبب شعله وری آسم می شوند، فرق قایل شود. از جنبه نظری، تماس با بعضی اجرام (جمع جرم به معنای ذره) به دستگاه ایمنی می آموزد تا از خود، بیش از حد واکنش نکند.

اما پیشگیری از آسم کاری ساده مانند پرهیز از صابون آنتی باکتریال، داشتن خانواده بزرگ یا صرف وقت در مزرعه نیست. از طرف دیگر میکرب های بسیاری مانند ویروس سین سیتیال تنفسی Respiratory syncytial Virus ( با کوته نوشت RSV) وجود دارند که به جای پیشگیری سبب ایجاد آسم می شوند. افزون بر این، عفونت هایی که ممکن است به پیشگیری از آسم کمک کنند خود سبب بروز بسیاری از مشکلات بهداشتی می شوند. نوع جرم نیز، تنها عاملی نیست که در این زمینه نقش بازی می کند. به نظر می رسد وخامت عفونت و نیز زمان بروز عفونت در دوره کودکی نیز در این زمینه با اهمیت است.

برای درک صحیح نحوه تماس با جرم در کودکی در کمک به پیشگیری از آسم انجام پژوهش های بیشتر ضروری است. آنچه می دانیم آن است که در کودکان دچار اسم، تماس با اجرام بیش از آنکه خوب باشد مضر است.

 

منابع

 1. Adkinson M, et al. Middleton's Allergy: Principles and Practice. 7th ed. Philadelphia, Pa.: Mosby; 2008. http://www.mdconsult.com/books/page.do?eid=4-u1.0-B978-0-323-05659-5..00043-7--cesec2&isbn=978-0-323-05659-5&sid=1409636329&uniqId=403155904-3#4-u1.0-B978-0-323-05659-5..00043-7--cesec2. Accessed Feb. 18, 2013.
 2. Carey WD, et al. Cleveland Clinic: Current Clinical Medicine. 2nd ed. Philadelphia, Pa.: Saunders Elsevier; 2010. http://www.mdconsult.com/books/page.do?eid=4-u1.0-B978-1-4160-6643-9..00001-1--s0020&isbn=978-1-4160-6643-9&sid=1409644972&uniqId=403155904-5#4-u1.0-B978-1-4160-6643-9..00001-1--s0030. Accessed Feb. 18, 2013.
 3. Holt PG, et al. 99th Dahlem Conference on Infection, Inflammation and Chronic Inflammatory Disorders: The role of infections in allergy - Atopic asthma as a paradigm. Clinical and Experimental Immunology. 2010;160:22.
 4. Brooks C, et al. The hygiene hypothesis in allergy and asthma: An update. Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology. 2013;13:70.
 5. Platts-Mills TAE, et al. Increasing prevalence of asthma and allergic rhinitis. http://www.uptodate.com/home. Accessed Feb. 18, 2013.

 

و نیز نگاه کنید به:

آیا با افزایش سن، آسم فرزندم بهبود خواهد یافت؟

آسم در کودکان زیر 5 سال

چگونه می توان به کودک کمک کرد تا از عوامل شعله ور کننده آسم دوری کند؟

 


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/۱٩ و ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ  نظرات ()
 نشانگان روی تخم نشستن: آیا بارداری سمپاتیک واقعی است

سوال:

در مورد نشانگان روی تخم نشستن چه می توان گفت؟ آیا واقعاً مردان هم نشانه های سمپاتیک بارداری را تجربه می کنند؟


برچسب‌ها:

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/۱۳ و ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ  نظرات ()
 تخمک پوچ

چه چیزی سبب بروز تخمک پوچ می شود؟


برچسب‌ها:

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/۱۳ و ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ  نظرات ()
 واقعیت مغز نوزاد

اطلاعات کافی درجهت حمایت از وجود مغز نوزاد baby brain وجود ندارد. ازاین اصطلاح برای شرح این تصور استفاده می‌شود که ممکن‌است بارداری یا زودرس بودن عاطفه‌ مادرانه بر حافظه و توان تفکر مادر آسیب وارد آورد.
پژوهشگران ازآن‌جهت به بررسی نظریه‌ مغز نوزاد پرداخته‌اند که دربسیاری از موارد خانم‌ها تغییرات شناختی به خصوص فراموشی را دردوران بارداری وکمی پس‌از مادر‌شدن گزارش کرده‌اند. اما، بررسی‌های انجام شده درزمینه‌ رابطه‌‌ میان بارداری یا مراحل زودرس مادرشدن و تغییر در توان تفکر مادر نتایج متناقضی به‌بار آورده‌است.
نتایج بعضی بررسی‌ها نشان‌داده است که بارداری سبب اختلال حافظه دردوران بارداری و کمی پس‌از آن می‌شود که احتمالاً به‌علت تغییرات هورمونی، محرومیت ازخواب یا استرس برای مقابله با این تغییر بزرگ زندگی است. نتایج سایر پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بارداری و مادر‌شدن دارای هیچ نوع  تأثیر منفی نیست.
ازآنجاکه مفهوم مغز نوزاد به‌مقیاس گسترده پذیرفته شده است بعضی خبرگان حدس می‌زنند که خانم‌های باردار ومادران جدید نسبت به لغزش شناختی هر روزه آگاهی بیشتری دارند. درنتیجه‌، ممکن‌است به اشتباه فکر کنند که دچار اختلال تفکر شده‌اند.
خانم‌باردار یا خانمی که به‌تازگی مادر شده‌است نباید گمان کند دچار نشیب شناخت شده‌است. باید به‌خاطر داشت که مادر‌شدن یک دوره‌ برزخی عاطفی وجسمی است و ضمن تطبیق با این دوره باید به جنبه‌های مثبت بارداری، مادرشدن و سفر به آینده توجه‌کرد.

و نیز نگاه کنید به:

بارداری دوقلو

تغذیه بارداری

کار در دوران بارداری

افزایش وزن بارداری

 

منابع

 1. Glynn LM. Giving birth to a new brain: Hormone exposures of pregnancy influence human memory. Psychoneuroendocrinology. 2010;35:1148.
 2. De Groot RH, et al. Differences in cognitive performance during pregnancy and early motherhood. Psychological Medicine. 2006;36:1023.
 3. Henry JD, et al. A review of the impact of pregnancy on memory function. Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology. 2007;29:793.
 4. Parsons TD, et al. Pregnancy history and cognition during and after pregnancy. International Journal of Neuroscience. 2004;114:1099.
 5. Christensen H, et al. Cognition in pregnancy and motherhood: Prospective cohort study. British Journal of Psychiatry. 2010;196:126.
 6. Crawley R, et al. Cognitive changes in pregnancy: Mild decline or societal stereotype? Applied Cognitive Psychology. 2008;22:1142.

 


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/٥ و ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ  نظرات ()
 موسیقی و آلزایمر

با موسیقی چگونه می توان به افراد دچار بیماری آلزایمر کمک کرد؟


برچسب‌ها:

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/۳/٥ و ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ  نظرات ()