خواص ویتامین D

ویتامین "د" نیز یکی از ویتامین های محلول در چربی است. این ویتامین به صورت ارگوکلسیفرول یا ویتامین D1، ویتامین D2 یا کله کلسیفرول و ویتامین D3وجود دارد. ویتامین D3 از تابش اشعه ماورای بنفش آفتاب بر پوست ایجاد می شود.


ویتامین D سبب افزایش جذب کلسیم از معده و باز جذب آن از کلیه می شود. همچنین در جذب اسید های آمینه از کلیه موثر است و سبب سرعت یافتن تمایز بافت ها و سلول ها از جمله گویچه های سفید خون می گردد.

مصرف ویتامین D سبب استفاده از مواد معدنی در ساختمان استخوان و دندان می شود و در ایمنی، تولید مثل و ترشح انسولین نقش دارد. ویتامین D سبب فعال شدن لوزالمعده، پوست و تخمدان ها در سطح سلولی شده و در فعالیت عضلات و عضله قلب و نیز اعصاب موثر است.

کمبود ویتامین D دارای 2 علت است:

-  اولیه که در خانم های چند زایی دیده می شود که میزان دریافت ویتامین D در آنها کم بوده است.

-  ثانویه که به علت سوء جذب، نارسایی کلیه و مصرف بعضی از داروها دیده می شود.

 

نشانه های کمبود ویتامین D

-  نشانه های کمبود ویتامین D در کودکان به صورت راشیتیسم بروز می کند. در این بیماری، نرمی استخوان، بزرگ شدن غضروف ها، تاخیر در بسته شدن ملاج، و در مراحل پیشرفته، جمجمه بزرگ، بد شکلی قفسه سینه، کاهش تکامل ماهیچه ها، یزرگ شدن شکم، انحنا پیدا کردن ستون فقرات و پاهای کج دیده می شود.

شیوع کمبود ویتامین D بیشتر از بیماری راشیتیسم است کمبود ویتامین D به صورت مزمن بر رشد کودک اثر منفی می گذارد.

-  کمبود ویتامین D در بزرگسالان به صورت استئومالاسی Osteomalacia بروز می کند. در این حالت درد پشت، بدشکلی ستوون فقرات، لگن و پاها وجود دارد که گاه منجر به شکستگی خود به خودی می شود.

کمبود ویتامین D در خانم های یائسه و افراد مسن ممکن است باعث افزایش شکستن استخوان ها شود. نتایج آزمایش های اخیر حاکی از آن است که ویتامین D سبب کاهش فشار خون می شود و دارای اثر ضد افسردگی است. کمبود ویتامین D در بروز دیابت وابسته به انسولین، اسکلروزمولتیپل یا MS، آرتریت روماتوئید، بیماری های قلب و عروق، افزونی فشار خون و بعضی از سرطان ها مثل سرطان کولون و پستان موثر است.

ماهی های چرب مثل شاه ماهی، سولومون، ساردین و روغن کبد ماهی از منابع غنی ویتامین D به شمار می روند و بهتر جذب بدن می شوند.


برچسب‌ها: ویتامین d
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩٠/٢/٢ و ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ  نظرات ()