فشار خون سیستولی ایزوله

سوال: آیا باید به بالا بودن فشار خون سیستولی ( ماکزیمم، بیشینه) و طبیعی بودن فشار دیاستولی ( مینیا، کمینه) توجه کرد؟

پاسخ:


بله. اگر فشار خون دیاستولی کمتر از 90 میلی متر جیوه و عدد نشان دهنده فشار سیستولی بیش از 140 میلی متر جیوه باشد، به نوع شایع بالا بودن فشار خون یعنی هیپرتانسیون سیستولی ایزوله ( تک افتاده) isolated systolic hypertension  دچار هستید. هیپرتانسیون سیستولی ایزوله ممکن است به علت بیماری های زمینه ای مثل نشت کردن دریچه قلب یا پرکاری تیروئید ( هیپرتیروئیدیسم) ایجاد شده باشد. سالهاست که پزشکان اصولاً به فشار خون دیاستولی توجه دارند طبق یک نظریه، اعتقاد بر این است که بدن می تواند افزایش های موقتی فشار خون سیستولی را تحمل نماید ولی فشار دیاستولی که پیوسته بالا باشد به بروز مشکلات سلامت منتهی می شود. اما اکنون پزشکان می دانند که بالا بودن فشار سیستولی نیز همچون بالا بودن فشار دیاستولی با اهمیت است و حتی در افراد بالای 50 سال اهمیت بیشتری دارد.

مقدار توصیه شده فشار سیستولی کمتر از 140 میلی متر جیوه است ولی در افراد 70 ساله و بالاتر این مقدار تا کمتر از 150 میلی متر جیوه قابل قبول است. در افراد دچار هیپرتانسیون سیستولی ایزوله ، ممکن است با درمان،فشار دیاستولی بسیار زیاد پائین بیاید که بالقوه سبب افزایش خطر بیماری قلب یا استروک می شود. بنابر این اگر هیپرتانسیون سیستولی ایزوله وجود داشته باشد، ممکن است پزشک معتقد باشد که فشار دیاستولی هدف از 70 میلی متر جیوه کمتر نشود.

هیپرتانسیون سیستولی ایزوله وقتی با سایر عوامل خطر ساز مانند جیره غذایی ضعیف و فقدان نرمش همراه باشد ممکن است به مشکلات وخیم سلامت از جمله موارد زیر منتهی شود.

• استروک

• بیماری قلب

• بیماری مزمن کلیه

• زوال عقل


برچسب‌ها: فشار خون
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩٠/٦/٢۳ و ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ  نظرات ()