فشار خون بالا و داروهای سرما خوردگی

پرسیده شده است آیا استفاده از داروهای سرما خوردگی برای افراد دچار فشار خون بالا ضرر دارد؟


در پاسخ باید گفت در صورتی که دچار فشار خون بالا هستید نباید بدون محدودیت از داروهای ضد سرما خوردگی استفاده کنید . مهم آن است که این داروها را با دقت انتخاب کنید. در میان داروهای ضد سرما خوردگی، مصرف داروهای دکونژستان decongestant یا ضد احتقان بیش از دیگران در افراد دچار فشار خون بالا ، مشکلاتی به بار می آورند. مصرف داروهای دکونژستان سبب تسکین گرفتگی بینی از راه تنگ کردن عروق خونی و کاهش ورم در بینی می گردد. این تنگ شدن ممکن است بر سایر عروق خونی نیز تاثیر گذاشته و از این طریق سبب افزایش فشار خون شود.

برای آنکه فشار خون تحت کنترل باشد، باید از مصرف داروهای دکونژستان و داروهای سرما خوردگی چند سیستمی که حاوی دکونژستان هستند پرهیز کرد. از جمله این داروها می توان از پسودوافدرین، افدرین، فنیلفرین، نفازولین و اکسی متازولین نام برد.

• آن داروی سرما خوردگی را مصرف کنید که برای افراد دچار فشار خون بالا ساخته شده است. بعضی از داروهای سرما خوردگی مانند Coricidin HBP حاوی دکونژستان نیست. اما ممکن است این داروها حاوی سایر داروهای پر قدرت، مانند دکسترومتورفان (DXM) باشد که مصرف زیاد آن خطرناک است. در این مورد باید با دقت از اطلاعات مربوط به خوراک تبعیت کرد.

• از داروی تسکین دهنده درد استفاده کنید. برای تسکین تب، گلو درد ، سر درد بدن درد از آسپرین یا استامینوفن ( Tylenol) استفاده کنید.

• از اسپری نمکی بینی استفاده کنید. برای تسکین احتقان ( پر خونی) بینی، از اسپری های نمکی بینی استفاده کنید. با این اسپری ها می توان سینوس ها را آبیاری کرد.

• گلو را آرام کنید. برای تسکین گلو درد یا ناسوری آن، آب نمک گرم غرغره کنید و یا آب گرم همراه آب لیمو ترش و عسل بنوشید.

• مایعات به مقدار زیاد بنوشید. آب، آب میوه، چای و سوپ سبب پاکسازی ریه ها از بلغم و ترشحات مخاطی می شوند.

• افزایش رطوبت منزل. از یک دستگاه مرطوب کننده سرد یا دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوا و تسکین احتقان و سرفه استفاده کنید.

• استراحت کامل. اگر احساس راحتی ندارید، سخت نگیرید و کاملاً استراحت کنید.

اگر به جای بهتر شدن ، شناسه ها و نشانه ها بدتر شد یا بیش از 10 روز ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.

 اختلاف فشار خون دو دست

وقتی در منزل فشار خون خود را اندازه می گرفتم، متوجه شدم همیشه مقدارفشار خون در یک دستم بالاتر است؟ این امر چگونه ممکن است؟

معمولاً وجود اختلاف اندک در مقدار فشار خون دو دست از نظر سلامتی ، اهمیتی ندارد. اما وجود اختلاف بیش از 20 میلی متر جیوه برای فشار سیستولی ( فشار بالاتر) یا بیش از 10 میلی متر جیوه برای فشار دیاستولی ( فشار پائین تر) شناسه وجود یک مساله زمینه ای مثل تنگ شدن سرخ رگ ها ی اصلی آن بازو است. اگر در مقدار فشار خون بین دو بازو ، اختلاف قابل توجه وجود داشته باشد، به پزشک مراجعه کنید.

پزشک فشار خون هر دو بازو را اندازه گیری خواهد کرد تا مشخص شود آیا دچار فشار خون بالا یا هیپرتانسیون هستید. اگر فشار خون در یک بازو بالاتر باشد، احتمالاً پزشک از قرائت فشار خون آن بازو برای پایش فشار خون استفاده خواهد کرد.

وجود اختلاف زیاد در اندازه گیری فشار خون بازوها نشانه وجود یک مشکل سلامتی از جمله موارد زیر است:

• انسداد سرخ رگ های بازو

• بیماری کلیه

• دیابت

• نقایص قلبی

 وزنه برداری و فشار خون

برداشتن وزنه ممکن است سبب افزایش موقت فشار خون شود. این افزایش بر حسب میزان وزنی که برداشته می شود، ممکن است فاحش باشد. وزنه برداشتن یا weightlifting ممکن است بر فشار خون دارای آثار نافع دراز مدت باشد که برخطر افزایش موقت آن می چربد.

ورزش منظم از جمله برداشتن وزنه های متوسط بر سلامتی دارای منافعی است ، از جمله آنکه در دراز مدت سبب پائین آمدن فشار خون می شود. اگر دچار فشار خون بالا هستید، پیش از شروع برنامه های ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند با طرح یک برنامه ورزشی مناسب با نیازها و بیماری های طبی به بیمار کمک کند.

در صورت وجود فشار خون بالا در برنامه وزنه برداری به این نکات توجه داشته باشید:

• در رزمان لیفتینگ برای کاهش خطر صدمه، شکل مناسب آن را آموخته و مورد استفاده قرار دهید.

• نفس خود را نگاه ندارید. نگاه داشتن نفس هنگام زور زدن سبب افزایش خطرناک فشار خون می شود. به جای آن در طول زمان بالا آوردن وزنه، به آسانی و به طور ممتد نفس بکشید.

• وزنه های سبکتر را به دفعات بیشتر بلند کنید. بلند کردن وزنه های سنگین تر، به زور بیشتر نیاز دارد که سبب افزایش بیشتر فشار خون می شود. برای تربیت ماهیچه ها می توان از وزنه های سبکتر استفاده کرد و دفعات تکرار بالا بردن وزنه را افزایش داد.

• به نداهای بدن خود گوش فرا دهید. اگر نفس تان به شدت گرفت یا دچار سرگیجه شدید یا در قفسه سینه درد یا فشار احساس کردید، فعالیت را متوقف کنید.

 بازو بند فشار خون

آیا بزرگی و کوچکی بازو بند دستگاه فشار خون در اندازه گیری فشار تاثیر دارد؟

عدد به دست آمده از دستگاه فشار خونی که دارای بازو یند بسار بزرگ یا بسیار کوچک باشد، درست نیست. برای آنکه رقم به دست آمده از اندازه گیری فشار خون درست باشد باید از بازو بند مناسب استفاده کرد.

همچنین وقتی در خانه ، فشار خون خود را اندازه می گیرید ، مهم آن است که از بازو بندی با اندازه مناسب استفاده کنید. آن بخش از بازو بند فشار خون که باد می شود باید حدود 80 درصد محیط بازو را بپوشاند . همچنین این بازو بند باید دو ثلث فاصله آرنج تا شانه را پوشش دهد.اگر در مورد اندازه بازو بند یا روش خواندن فشار خون مشکل دارید با پزشک خود صحبت کنید . پزشک ممکن است چند بار با یک بازو بند مناسب، فشار خون را در یک بازو اندازه گیری کند. متوسط عدد حاصل از چند بار اندازه گیری در یک ملاقات ، فشار خون واقعی در همان مرحله از زمان است.

 ریسپریت چیست؟

باریسپریت چه می توان کرد؟ آیا واقعاً با ریسپریت می توان فشار خون را کاهش داد؟

ریسپریت resperate یک دستگاه الکترونیک قابل حمل است که سبب نفس کشیدن آهسته و عمیق می شود. این دستگاه توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاهش استرس و پائین آوردن فشار خون مورد تائید قرار گرفته است . این دستگاه را می توان بدون تجویز پزشک تهیه کرد. در این دستگاه برای اندازه گیری نفس کشیدن از حسگرهای قفسه سینه استفاده شده و یک واحد کامپیوتری یک آهنگ یا ملودی برای مصرف کننده دستگاه تهیه می بیند که از این آهنگ برای همزمان کردن تنفس استفاده می شود. فرض بر این است که این آهنگ سبب آهسته تر شدن تنفس به وسیله بازدم های طولانی می شود.

با وجودی که در مورد ریسپریت بررسی هایی در حال انجام است ولی به نظر می رسد این دستگاه در کوتاه مدت سبب کاهش فشار خون می شود. پژوهشگران در حال تحقیق در این زمینه هستند که آیا با ریسپریت در دراز مدت می توان بر کاهش فشار خون آثار ماندگار به جا گذاشت لازم است حداقل 15 دقیقه در روز و سه تا چهار بار در هفته از این دستگاه استفاده شود. ظرف چند هفته، تمرین تنفس عمیق به کاهش فشار خون سیستولی و دیاستولی کمک خواهد کرد. برای آنکه بیمار از منافع حفظ پائین آمدن فشار خون استفاده نماید، لازم است مرتب تمرین های تنفس را انجام دهد.

اگر می خواهید از دستگاه ریسپریت استفاده کنید از پزشک خود نظر بخواهید . پزشک می تواند به شما بگوید آیا تمرین های تنفس در کاهش فشار خون شما سودمند است یا نه؟


برچسب‌ها: فشار خون
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩٠/٧/٢٩ و ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ  نظرات ()