پنج سوال برای تشخیص افسردگی

در زمان های مختلف، اندوه و غم در زندگی تمام افراد دیده می شود ولی افسردگی ممکن است شدتی بسیار عمیق و قدرتی ایستا داشته باشد. افسردگی چیزی بیش از حمله گذرای غم یا اندوه و یا احساس دست و پا زدن در تاریکی است. افسردگی، سبب احساس دائمی فشار شده و لذت فعالیت های خوشایند را از بین می برد. افسردگی دارای نشانه های جسمی و نیز عاطفی است. ممکن است خواب از چشمان برود یا بی اشتهایی و احساس خستگی به وجود آید و یا سردرد و دردهایی بدون علت مشخص ایجاد گردد.


با وجودی که افسردگی به هیچ وجه بیماری خاموشی نیست ولی اساساً کمتر تشخیص داده می شود. طبق ارزیابی خبرگان، فقط ثلث آن عده که دچار افسردگی ماژور major depression هستند می توانند به کمک هایی که نیاز دارند دست یابند.

وقتی افراد مبتلا توانستند به کمکی که نیاز دارند دست یابند (پزشک) آن وقت پزشک با طرح سوالاتی در مورد احساس و تجارب بیمار، افسردگی را تشخیص خواهد داد . همچنین ممکن است پزشک از ابزار غربالگری استفاده نماید و با انجام معاینه جسمی و گاهی دستور برای انجام آزمایش به جستجوی علل احتمالی طبی اقدام نماید

تشخیص افسردگی

با انجام معاینه جسمی و تهیه سابقه طبی، می توان اسنادی به دست آورد که نشان دهنده افسردگی ناشی از مصرف دارو یا بیماری زمینه ای است. در این موارد، با آزمایش خون و عکسبرداری می توان مشکل را تائید کرد غالباً، وقتی انسان نمی تواند یا نمی خواهد وجود افسردگی را قبول کند، شکایت اصلی به صورت جسمی خواهد بود. سر درد، مشکلات معده، اشکالات جنسی و فقدان انرژی از جمله رایج ترین شکایت های طبی مربوط به افسردگی است.

اگر نشانه های موجود حاکی از وجود افسردگی باشد و احتمال علت طبی وجود نداشته باشد، پزشک به شنیدن مطالب مربوط به وجود هر نوع تغییر در اشتها، سائق جنسی یا الگوی خواب خواهد گشت و در نتیجه ، پرسش های زیر را مطرح خواهد کرد:

1-   آیا هرگز دچار افسردگی یا بیماری دیگر روانی بوده اید و یا در خانواده این حالات وجود داشته است؟ اگر جواب مثبت است، بیماری چگونه درمان شده است؟

2-   آیا از زندگی خود رضایت دارید و از آن لذت می برید ؟

3-   آیا هرگز به خود کشی فکر کرده اید؟و یا اقدام به خود کشی کرده اید؟

4-   آیا از الکل استفاده می کنید ؟ چند بار در هفته و چه مقدار؟

5-   آیا برای داشتن انرژی بالا یا آرامش از داروهایی مانند ماری جوانا، کوکائین، کراک یا هروئین استفاده می نمائید؟ کدامیک و چند بار؟


در عین حال، ممکن است از بیمار خواسته شود پرسشنامه ای را تکمیل کند که در آن بعضی نشانه ها یا تغییرات فریبنده خلق ذکر شده که طی مصاحبه تشخیص داده نشده اند. گاهی نیز پزشک بر اساس مشاهدات خود مقیاس مشابهی را تکمیل خواهد نمود . این مقیاس در تشخیص افسردگی، اندکی بهتر از پاسخ های خود بیمار است. از آنجا که ممکن است بیمار از شدت نشانه ها بکاهد یا حتی به وجود آنها آگاه نباشد، ممکن است لازم باشد، پزشک با شخصی نزدیک  به بیمار سخن بگوید. در صورتی که بیمار کودک یا نوجوان یاشد. ممکن است پزشک لازم بداند با والدین و آموزگاران یا  مشاور راهنما نیز مصاحبه کند.

 

ونیز نگاه کنید:

چهره های متنوع افسردگی

 

منابع

1-   طرز تهیه شرح حال بیماران روانی دکتر کیومرث فرد و دکتر فرخ سیف بهزاد چاپ اول ، انتشارات پزشکی امروز.

2-    Pinpoint depression in healthbeat@health .harvard.edu

 


برچسب‌ها: افسردگی
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۳/٥ و ساعت ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ  نظرات ()