مقابله با بزرگ شدن پروستات

زمانی که مردان به حدود سن 25 سالگی می رسند غده پروستات شروع به بزرگ شدن می کند . این بزرگ شدن طبیعی را در اصطلاح طبی هیپرپلازی خوش خیم پروستات benign prostatic hyperplasia می نامند که کوته نوشت آن به صورت BPH است . بزرگی خوش خیم پروستات یا BPH یک بیماری خوش خیم است که به سرطان پروستات منتهی نخواهد شد ولی گاهی ممکن است این دو بیماری با هم وجود داشته باشند. با وجودی که 50 تا 60 درصد مردان دچار BPH ممکن است هرگز دچار نشانه های این بیماری نشوند ولی در عده ای دیگر، این بیماری آن چنان نشانه هایی به وجود خواهد آورد که عرصه زندگی بر بیمار تنگ خواهد شد. نشانه های BPH عبارتند از:


. جریان یافتن ضعیف، از هم گسسته و متزلزل ادرار

. احساس نیاز فوری به ادرار کردن، نشت ادرار، ادرار قطره قطره

. احساس تخلیه ناقص ادرار

. افزایش دفعات ادرار کردن به ویژه شب ها

به این جهت ، بسیاری از بیماران به جستجوی درمان بر می آیند . اخبار خوب در مورد این بیماری آن است که دائماً روش های درمانی این بیماری بهبود می یابد، به طوری که پزشکان و بیماران می توانند در صورت عدم تاثیر یکی، از داروی دیگری استفاده نمایند . و نیز به پاس پیشرفت ها و اصطلاحات انجام شده، درمان جراحی این بیماران نسبت به گذشته موثرتر است و از عوارض جانبی کمتری برخوردار است.

اما مردان مبتلا به این بیماری می توانند برای رهایی از شر نشانه های بیماری، خود کارهایی انجام دهند. هنگامی که نشانه های بیماری چندان شدید نیست، بهتر ین کاری که می توان انجام داد، با چشم باز مراقب وضع بودن است. در این مورد بیمار باید برای اطمینان از عدم ایجاد عوارض، به صورتی منظم مراقب وضع خود باشد. در مواردی که نشانه ها سبب اختلال در زندگی بیمار می شوند، بسیاری از پزشکان کار درمان را با ترکیبی از تغییرات در شیوه زندگی و دارو آغاز می کنند. غالباً این دو کار برای رفع بدترین نشانه ها کافی است و از نیاز به عمل جراحی جلوگیری می کند.

انجام کارهای ساده زیر به رفع بعضی از نشانه های BPH کمک می کند:

1- بعضی از مردان عصبی و مضطرب، دفعات بیشتری ادرار می کنند. با ورزش منظم و انجام تکنیک های بسط از جمله مراقبه، می توان از میزان استرس کاست.

2- در زمان رفتن به حمام، باید برای خالی کردن کامل مثانه، مدتی وقت گذاشت . این کار سبب کاهش نیاز به ادرار کردن شده و از دفعات رفتن به دستشویی خواهد کاست.

3- در مورد تمام داروهای با نسخه و بدون نسخه مورد استفاده، باید با پزشک صحبت کرد زیرا بعضی از داروها سبب تشدید نشانه ها خواهند شد. در این مورد، پزشک با دانش بالایی که دارد، می تواند مقدار خوراک داروها را با وضع بیمار تطبیق دهد یا برنامه مصرف داروها را تغییر دهد و یا داروهای دیگری تجویز کند که مشکلات ادراری کمتری به وجود آورند.

4- از آشامیدن مایعات در عصر و به ویژه مایعات کافئین دار ( چای، قهوه) و نوشابه های الکلی باید پرهیز کرد. این مایعات بر قدرت ماهیچه مثانه تاثیر می گذارند و سبب تحریک تولید ادرار توسط کلیه شده و به دفع شبانه ادرار می انجامند.

 

منبع

Healthbeat@health.harvard.edu


برچسب‌ها: پروستات
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۳/٥ و ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ  نظرات ()