تاثیر مکمل ال کارنیتین بر خستگی MS

نتایج بعضی پژوهش ها حاکی از آن است که استیل –ال-کارنیتین acety-l-carnitine سبب بهبودی خستگی ناشی از اسکلروز مولتیپل (MS) می شود ولی در این مورد انجام بررسی بیشتر لازم است.


استیل-ال-کارنیتین، شکلی از ال- کارنیتین است و ال کارنیتین یک اسید آمینه است که در قریب به تمام یاخته های بدن یافت می شود . ال- کارنیتین در تولید انرژی از اسیدهای چرب زنجیره دراز نقش اساسی دارد. افزون بر این،این ماده سبب افزایش فعالیت بعضی یاخته های عصبی در دستگاه اعصاب مرکزی می شود. خستگی در افراد مبتلا به اسکلروز مولتیپل، نشانه ای شایع است. علت خستگی در این بیماری معلوم نیست . طی یک بررسی که به سال 2006 انتشار یافته است، منافع تجویز مکمل ال-کارنیتین در آن دسته افراد دچار خستگی مرتبط با MS مورد ارزیابی قرار گرفته است که میزان ال کارنیتین در خون شان پائین بوده است. به شرکت کنندگان در بررسی روزانه 3 تا 6 گرم ال- کارنیتین خوراکی تجویز شده است. پژوهشگران در 63 درصد شرکت کنندگان تحت درمان با داروهای کاهنده ایمنی به ویژه سیکلوفسفامیدواینترفرون بتا ، کاهش شدت خستگی گزارش کرده اند. طی یک بررسی دیگر که به سال 2004 انجام شده ، ثابت شده که به نظر می رسد مصرف استیل ال کارنیتین ، بهتر از آمانتادین amantadine، دارویی که برای درمان خستگی مرتبط با MS به کار می رود سبب بهبود خستگی در بیماران دچار MS می گردد.

اما، مشکلاتی که در طرح ریزی انجام این بررسی ها وجود دارد سبب می شود تا مشخص نگردد آیا واقعاً مصرف استیل ال کارنیتین در کاهش خستگی مرتبط با MS موثر است یا نه و به این جهت به انجام بررسی های بیشتر نیاز است.

با وجودی که مصرف استیل ال کارنیتین ، معمولاً با عوارض جانبی خفیف یا اندکی همراه است ولی مصرف این مکمل سبب تداخل با داروها از جمله داروهای ضد انعقاد ، ضد تشنج، سفالوسپورین ها، مشتقات پنی سیلین، زایدووودین  zidovudineو به این جهت پیش از شروع مصرف استیل ال کارنیتین یا هر مکمل غذایی دیگر باید با پزشک خبره ای مشاوره کرد.

منابع

1- Lebrun C, et al. Levocarnitine administration in multiple sclerosis patients with immunosuppressive therapy-induced fatigue. Multiple Sclerosis. 2006;12:321.

2- Tejani AM, et al. Carnitine for fatigue in multiple sclerosis. Cochrane Database of Systematic Reviews. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD007280.pub3/abstract. Accessed August 2012.

3- Tomassini V, et al. Comparison of the effects of acetyl L-carnitine and amantadine for the treatment of fatigue in multiple sclerosis: Results of a pilot, randomised, double-blind, crossover trial. Journal of the Neurological Sciences. 2004;218:103.

4- Levocarnitine. Micromedex Healthcare Series. http://www.micromedex.com. Accessed July 23, 2012.

5- Pirko I (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Aug. 3, 2012

 


برچسب‌ها: ms
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/٧/٢ و ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ  نظرات ()