علت بیماری از بین برنده میلین

بیماری از بین برنده میلین Demyelinating disease به بیماری هایی گفته می شود که به علت آزردگی پوشش محافظتی ( غلاف میلین) اطراف تارهای عصبی در مغز و نخاع شوکی پدید می آید. وقتی غلاف میلین آسیب می بیند ، تکانه های عصبی کند شده یا حتی متوقف می شوند و مشکلات پی شناسیک به وجود می آورند.


اسکلروز مولتیپل (MS) شایع ترین بیماری از بین برنده میلین ( میلین زدا) است. در این نابسامانی ، دستگاه ایمنی به غلاف میلین یا یاخته های مولد و حافظ این غلاف حمله می کند . حمله به غلاف سبب التهاب و وارد شدن صدمه به غلاف شده و در نهایت به تارهای عصبی موجود در غلاف آسیب رسانده و ممکن است در مناطق متعدد جوشگاه (اسکلروز) به وجود آورد.

سایر انواع بیماری های از بین برنده میلین و علل آنها عبارتند از :

∙ التهاب عصب بینایی optic neuritis، که التهاب عصب باصره یک یا هر دو چشم است.

∙ بیماری دویک Devic disease( نورومیلیت اپتیک neuromyelitis optica) التهاب عصب باصره و نخاع شوکی

∙ میلیت عرضی transverse myelitis، التهاب نخاع شوکی

∙ آنسفالومیلیت حاد منتشرencephalomyelitis  acute disseminated ، التهاب مغز و نخاع شوکی

∙آدرنولکودیستروفی  adrenoleuko dystrophy و آدرنومیلونوروپاتی adrenomyeloneuropathy  نابسامانی ارثی متابولیک نادر

Ms و سایر بیماری های میلین زدا ممکن است سبب ا زبین رفتن توان بینایی و شنوایی ، سردرد، تشنج، اسپاسم و ضعف عضله ، از بین رفتن هماهنگی و از بین رفتن حس شود.

برای بیماری های از بین برنده میلین و سیر پیشرفت شان ، راه علاجی وجود ندارد و نشانه های این بیماری ها در افراد مختلف متفاوت است . استفاده زودرس از دارو بسیار مهم است. روش ها و داروها بر موارد زیر متمرکز است:

∙ به حداقل رساندن آثار حمله

∙ تعدیل سیر بیماری

∙ تدبیر نشانه ها

بر حسب نوع خاص بیماری، انواع درمان های دارویی توصیه شده است. این داروها ممکن است شامل عواملی باشد که از کثرت ایجاد ضایعات جدید می کاهند. راهکارهای درمان نشانه ها شامل است بر فیزیوتراپی، استفاده از داروهای شل کننده عضله و تجویز دارو برای کاهش درد و خستگی . در مورد بهترین دوره درمان بیماری، باید با پزشک خبره مشاوره شود.


برچسب‌ها: ms
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/٧/٢ و ساعت ٢:٥۳ ‎ب.ظ  نظرات ()