پارکینسونیسم: علل و راهکارهای مقابله

اخیرا طبق نظر پزشک به پارکینسونیسم دچار شده ام. چه چیزی سبب بروز این حالت می شود  و روش مقابله با پیشرفت آن چیست؟


پارکینسونیسم parkinsonism به هر حالتی گفته می شود که در آن ترکیبی از ناهنجاری حرکات دیده می شود که در بیماری پارکینسون psrkinson s disease قابل مشاهده است. مثل ترمور ( لرزش tremor)، آهسته شدن حرکت، اختلال تکلم یا سفتی عضله و به ویژه حالتی که به علت از بین رفتن یاخته های عصبی حاوی دوپامین dopamine به وجود می آید.

علل احتمالی

همه افرادی که به پارکینسونیسم دچار هستند به بیماری پارکینسون مبتلا نیستند. سایر علل پارکینسونیسم عبارت است از:

داروها: مانند داروهای مورد استفاده در روانپزشکی و تهوع

ضربه های مکرر وارده به سر: مانند صدمات وارده به سر در ورزش بوکس ( مشت زنی )

بعضی نابسامانی های مضمحل کننده عصب neurodegenerative disorder مانند بروز آتروفی در چند سیستم و فلج فوق هسته ای پیشرونده progressive supranuclear palsy

دمانس جسم لوی Lewy body dementia

 

نقش داروها

برای پارکینسونیسم ناشی از دارو ، قطع داروهایی که سبب بروز این حالت شده اند، پارکینسونیسم را از بین می برد.

برای سایر اشکال پارکینسونیسم، مصرف داروهای بیماری پارکینسون و به طور مشخص ترکیبی از کاربیدوپا carbidopa و لوودوپا  levodopa  ( با نام تجارتی Sinemet،Parcopa) موثر خواهد بود.

اما، باید گفت که احتمالاً این دارو ها به رغم تاثیر در بیماری پارکینسون ، در بعضی اشکال پارکینسونیسم موثر نیستند. لوودوپا که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و همیشه به صورت داروی ترکیبی مورد استفاده است سبب بازسازی دوپامین مغز می شود و از بین رفتن دوپامین مغز برای ایجاد بیماری پارکینسون اساسی است. اما در سایر نابسامانی های پارکینسونی ، سایر مدارهای مغز به جز دوپامین نیز گرفتار است.

سایر گام ها

تغییر در شیوه زندگی نیز به مقابله با پارکینسونیسم کمک می کند.

فعالیت جسمی. تا آنجا که امکان دارد باید سعی کرد فعالیت روزانه طبیعی باشد، ورزش منظم و وارد کردن درمان جسمی و شغلی در زندگی روزانه.

به وجود آوردن محیط امن. اگر راه رفتن و تعادل دچار اختلال شده باشد، باید محیط را تغییر داد. به عنوان مثال: نزدیک دستشویی یا کنار دوش میله ای نصب کنید، موانع را بر طرف کنید، زیر فرش ها ترمز بگذارید و از وسایلی استفاده کنید که در دسترس باشند.


برچسب‌ها: پارکینسونیسم
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/٧/۳٠ و ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ  نظرات ()