مدت مصرف بیس فسفونیت ها

برای پوکی استخوان چه مدت باید از بیس فسفونیت ها استفاده کرد؟

آیا داروهای پوکی استخوان باید تمام عمر مصرف شوند؟


مدت زمانی که باید از داروهای پوکی استخوان استفاده کرد به نوع دارو و شرایط فرد بیمار بستگی دارد. در مورد بعضی انواع داروهای استئوپوروز از جمله استروژن ( با نام تجارتی Cenestin ،Premarin و سایرین) کلسیتونین-سالمون ( با نام تجارتی Miacalcin) و رالوکسیفن (Evista)، وقتی دارو قطع شود، دیگر منافع ناشی از مصرف آن از بین می رود.

بیس فسفونیت ها یک نوع دیگر از داروهای پوکی استخوان به شمار می روند و نیاز است که این داروها به صورت نامعین مورد استفاده قرار گیرند ولی همیشه هم اینطور نیست . داروهای این دسته عبارتند از:

  • ایباندرونیت (Boniva)
  • آلندرونیت (Fosamax)
  • ریزدرونیت (Actonel)
  • اسید زولدرونیک (Reclast)

برای آنکه مشخص شود هر بیمار تا چه مدت به درمان با بیس فسفونیت نیاز دارد ، پزشک احتمالاً سه عامل اولیه را در نظر می گیرد:

احتمال بروز شکستگی ناشی از پوکی استخوان چه مقدار است؟ بنیاد ملی پوکی استخوان در آمریکا برای سنجش احتمال شکستگی و تعیین افرادی که به درمان دارویی نیاز دارند، رهنمودهایی تدارک دیده است.

بر اساس این رهنمودها ، اگر بیمار دچار شکستگی مرتبط با پوکی استخوان شود و از این رو نامزد خوبی برای ادامه درمان دارویی به شمار می آید. اما اگر احتمال شکستگی ، به خلاف آنچه تصور می شد بالا نباشد، می توان درمان با بیس فسفونیت را قطع کرد.

آیا برای پیشگیری از هدر رفتن استخوان پس از قطع دارو، می توان مصرف دارو را ادامه داد؟

تا حدی متفاوت است، مصرف بیس فسفونیت ها حتی پس از قطع این داروها به پیشگیری از هدر رفتن استخوان کمک می کند. داده های موجود در زمینه یکی از این داروها، یعنی آلندرونیت، حاکی از آن است که در صورت استفاده از این دارو به مدت 5 سال یا بیشتر، احتمال بروز شکستگی کمتر شود و دیگر از میزان تراکم استخوان کم نمی شود و می توان درمان را تا 5 سال متوقف  نمود. در صورت قطع مصرف سایر بیس فسفونیت ها نیز وضع به همین منوال است و در صورتی  که احتمال بروز شکستگی نسبتاً پائین باشد، مشکلی پیش نمی آید. به هر حال تا زمانی که اطلاعات اختصاصی دیگری حاصل شود، سوالات مربوط به مقدار نیاز به دارو و طول مدت مصرف آن بدون پاسخ باقی خواهد ماند.

در صورت درمان دراز مدت با بیس فسفونیت ها ، احتمال بروز آثار ناگوار این داروها چقدر است؟ درمان با بیس فسفونیت ها به ندرت به پیدایش استئونکروز osteonecrosis آرواره منتهی می شود. این بیماری استخوانی سبب درد، تورم یا عفونت آرواره ، لزوم استفاده از رویه های تهاجمی دندان مانند کشیدن دندان ، افزایش احتمال آن می گردد و در نتیجه پیش از انجام کارهای دندانپزشکی ، لازم است از دندان پزشک در مورد قطع این داروها سوال شود. همچنین درمان دراز مدت با بیس فسفونیت ها با یک نوع نادر شکستگی استخوان را ن ارتباط دارد که گاهی همزمان در هر دو استخوان ران به وجود می آید. این صدمه، را شکستگی آتیپیک استخوان ران نامیده می شود و مشابه شکستگی استرس است  و سبب بروز درد می شود که به گونه ای فریبنده آغاز شده و به تدریج وخیم می گردد. محل درد در ران ها یا کشاله ران است و اگر درمان نشود ، این نوع شکستگی ممکن است به تمام استخوان ها گسترش یافته و به طور کامل موجب شکستگی شود. برای محدود کردن احتمال این نوع اثر ناگوار، در صورتی که به مدت 5 سال یا بیشتر از فسفونیت ها استفاده می شود و احتمال بروز شکستگی پائین است، درمان با این داروها قطع شود.

باید به خاطر داشت که تصمیم به ادامه یاقطع درمان با بیس فسفونیت ها ، تصمیمی فردی است. برای مشخص کردن منافع و مضار ادامه مصرف این داروها باید با پزشک مشاوره کرد.

 

و نیز نگاه کنید به:

استئونکروز مرتبط با بیس فسفونیت ها و فوزاماکس

داروها و درمان پوکی استخوان

پوکی استخوان و مصرف دراز مدت پردنیزون

 

 

منابع

1- Kennel KA (expert opinion). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Aug. 31, 2010.
2- Clinician's guide to prevention and treatment of osteoporosis. National Osteoporosis Foundation. http://www.nof.org/professionals/NOF_Clinicians_Guide.pdf. Accessed Aug. 30, 2010.
3- Black DM, et al. Effects of continuing or stopping alendronate after 5 years of treatment: The fracture intervention trial long-term extension (FLEX) - A randomized trial. Journal of the American Medical Association. 2006;296:2927.
4- Osteonecrosis of the jaw. American Dental Association. http://www.ada.org/2995.aspx. Accessed Aug. 30, 2010.
5- Drake MT, et al. Bisphosphonates: Mechanism of action and role in clinical practice. Mayo Clinic Proceedings. 2008;83:1032.
6- Kennel KA, et al. Adverse effects of bisphosphonates: Implications for osteoporosis management. Mayo Clinic Proceedings. 2009;84:632.
7- Shane E, et al. Atypical subtrochanteric and diaphyseal femoral fractures: Report of a task force of the American Society for Bone and Mineral Research. Journal of Bone and Mineral Research. 2010;25:2267. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1359/jbmr.081247/full. Accessed Oct. 19, 2010.برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/٧/۳٠ و ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ  نظرات ()