زنجبیل در شیمی درمانی

خانمی پرسیده اند آیا استفاده از زنجبیل سبب کاهش حالت تهوع می شود و یا حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی را از بین می برد؟


مدارک موجود در مورد تاثیر زنجبیل در کاهش تهوع یا از بین بردن تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی مختلط است. از یک سو نتایج بعضی از بررسی ها امیدوار کننده بوده و نشان داده است استفاده از مقادیر مختلف زنجیل خوراکی موثر است و اثر قابل توجه در کاستن از شدت تهوع در بیمارانی دارد که به علت انواع مختلف سرطان ها شیمی درمانی می شوند.

نتایج دو بررسی کوچکتر دیگر حاکی از آن است که مصرف زنجبیل همراه داروی استاندارد ضد تهوع سبب کاهش بیشتر وخامت حالت تهوع به دنبال شیمی درمانی شده است. در یک بررسی کوچک دیگر نیز، افرادی که از زنجبیل به همراه یک نوشابه سرشار از پروتئین استفاده کرده اند بیش از گروهی که از نوشابه زنجبیلی و سرشار از پروتئین استفاده نکرده بودند، بهبود یافته و از شدت تهوع شان کاسته شد.

اما نتایج عده ای از بررسی ها نشان داده است که استفاده از زنجبیل در کاهش تهوع و استفراغ به علت شیمی درمانی ، فایده ای ندارد. همچنین تصور می شود که ممکن است استفاده از زنجبیل سبب کاهش مدت زمانی شود که بیمار به دنبال شیمی درمانی ، احساس حالت تهوع دارد ولی مدرک محکمی برای حمایت و پشتیبانی از این تصور وجود ندارد.

در این مورد باید بررسی های دیگری انجام شود و در عین حال، داروهای موثر تائید شده دیگری برای کنترل تهوع درطول شیمی درمانی و پس از آن وجود دارد و به هر حال برای آنکه مشخص شود چه چیزی برای بیمار بهتر است باید با تیم مراقبت از سلامت به مشاوره نشست.

 

و نیز نگاه کنید به

زنجبیل

 


برچسب‌ها: زنجبیل, شیمی درمانی
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۸/٢٦ و ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ  نظرات ()