آیا مصرف ویتامین به پیشگیری از بیماری قلب یا حمله قلبی کمک می کند؟

اگرچه اخیراً ثابت شده است که مصرف مولتی ویتامین و امگا3، تاثیری در بیماری قلب ندارد ولی به طور یقین نمی توان گفت مصرف این مکمل ها از احتمال ایجاد بیماری قلب یا حمله قلبی پیشگیری می کند.اما ،فرقی نمی کند که از چه نوع ویتامینی استفاده می کنید زیرا در صورت عدم کنترل عوامل خطر ساز مانند غذای ناسالم، فقدان فعالیت جسمی، استعمال دخانیات، بالا بودن میزان کلسترل و دیابت ، نمی توان انتظار داشت، مصرف ویتامین از بروز بیماری قلبی جلوگیری کند.


بعضی پژوهشگران فکر می کنند که بعضی ویتامین ها مانند ویتامین cو E ممکن است سبب کاهش احتمال بیماری قلب گردند . این ویتامین ها ممکن است به پیشگیری از تولید پلاک ها ی ناشی از کلسترل لیپو پروتئینی با چگالی کم و رسوب آنها در سرخ رگهای قلب کمک کنند. مدارک موجود در این مورد نیز محدود است و انجمن قلب آمریکا به عنوان راهی برای پیشگیری از بیماری قلب،مصرف ویتامین  C  و E  را توصیه نمی کند.

یک ویتامین دیگر که ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشد، ویتامین D است. مدارکی در دست است که نشان می دهد مصرف ویتامین D سبب بهبود سلامت عروق خونی می شود ولی این امر قطعی نیست . در صورتی که در مورد میزان ویتامین D دلشوره دارید با پزشک خود سخن بگوئید.

برای افراد ، به ویژه آنهایی که از غذای مصرفی خود مواد مغذی کافی دریافت نمی دارند، استفاده از ویتامین فرصتی مناسب است. اما بسیاری از افرادی که در سلامت می باشند معمولاً نیازی به مصرف روزانه ویتامین ندارند زیرا می توانند از غذای مصرفی خود تمامی مواد مغذی را به دست آورند . اگر نسبت به تغذیه و جیره غذایی خود دلشوره دارید،در مورد مناسب بودن مصرف روزانه ویتامین با پزشک خود سخن بگوئید


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۱٠/۳٠ و ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ  نظرات ()