فشار نبض

فشار نبض چیست؟

فشار نبض در سلامت کلی بدن چه اهمیتی دارد؟


میزان فشار خون را با دو عدد اعلام می کنند. عدد بزرگتر ، حداکثر فشاری است که قلب ضمن تپش وارد می آورد (فشار سیستولی) و عدد کمتر مقدار فشار درون سرخ رگها میان دو تپش قلب (فشار دیاستولی) است. اختلاف عددی میان فشار خون سیستولی و دیاستولی را فشار نبض می نامند . به عنوان مثال، اگر فشار خون زمان استراحت 80/120 میلی متر جیوه باشد، فشار نبض 40 خواهد بود که در واقع فشار نبض طبیعی و سالم تلقی می شود.

بالا بودن فشار نبض ، پیشگویی کننده قوی مشکلات قلب به ویژه در افراد سالمند است. به طور معمول، فشار نبض بالاتر از 40 میلی متر جیوه را غیر طبیعی می دانند. ممکن است پائین تر بودن فشار نبض به این معنا باشد که عملکرد قلب ضعیف است حال آنکه بالاتر بودن فشار نبض به این معنا است که دریچه های قلب نشت می کنند. (رگورژیتاسیون دریچه)

مهم ترین علت افزایش فشار نبض ، سفت شدن آئورت، بزرگ ترین سرخ رگ بدن است. این سفتی ممکن است ناشی از فشار خون بالا یا رسوب چربی در دیواره سرخ رگ ها باشد( تصلب شرائین یا آتروسکلروز atherosclerosis) . هر چه فشار نبض بیشتر باشد، تصور می رود رگ ها سفت تر و آزرده تر باشد. سایر شرایط از جمله در کم خونی شدید فقر آهن (کم خونی) و تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) ممکن است فشار نبض نیز بالا رود.

 

و نیز نگاه کنید به

چرا فشار خون در منزل بالاتر است؟

هیپرتانسیون ثانویه

پیش فشار خون

فشار خون بالا در کودکان


برچسب‌ها: فشار نبض
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۱۱/٢۸ و ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ  نظرات ()