پوکی استخوان و پردنیزون

خانمی پرسیده اند که مدتهاست به علت گرفتاری به آرتریت روماتوئید از پردنیزون prednisone استفاده می کنم ولی شنیده ام این دارو بخت ایجاد پوکی استخوان (استئوپوروز) را می افزاید. احتمال بروز پوکی استخوان در این حالت چه مقدار است؟


پردنیزون و داروهای مشابه تمامی سبب از بین رفتن استخوان می شوند. اما، با دشواری می توان مصرف پردنیزون را از سایر مواردی جدا کرد که ممکن است در بیمار سبب استئو پوروز شود مثل سن، جنس و در بعضی از جنبه ها ی شیوه زندگی. بیماری آرتریت روماتوئید خود ممکن است به از بین رفتن استخوان منتهی شود.

پردنیزون یک داروی کورتیکوستروئیدی است که در آرتریت روماتوئید برای درمان التهاب و بسیاری از بیماری های دیگر بسیار موثر است. متاسفانه، کورتیکوسترویدها در نگاهداشت و حفظ استخوان نیز تداخل کرده و مقدار کلسیم جذب شده توسط روده ها را محدود می کنند. این امر به صورتی فاحش سبب ضعیف شدن استخوان ها شده و به پوکی استخوان می انجامد.


به طور کلی ،هرچه مقدار خوراک مصرفی پردنیزون زیادتر و مدت استفاده از آن طولانی تر باشد، احتمال بروز پوکی اسخوان بیشتر است. برای مقابله با این خطر ، باید ورزش هایی انجام داد که طی آن وزن بدن روی دو پا تحمل می شود. از مصرف الکل پرهیز کرد و سیگار نکشید. مصرف کلسیم و مکمل ویتامین D نیز اگرچه سبب کاهش مقداراز دست رفتن استخوان می شود که در اثر مصرف استروئیدهایی مانند پردنیزون به وجود آمده است ولی تاثیر مصرف روزانه ماست پروبیوتیک با ویتامین D بسیار بیشتر است.

اگر بیماری به مدت بیش از چند ماه است که پردنیزون استفاده می کند و نیز دارای سایر عوامل خطر ساز از دست دادن استخوان است، ممکن است پزشک داروهایی تجویز نماید که اختصاصاً برای درمان استئوپوروز طرح ریزی شده اند.


برچسب‌ها: پوکی استخوان
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۱۱/٢۸ و ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ  نظرات ()