خطر استئونکروز با مصرف فوزاماکس

آیا فوزاماکس دارویی مطمئن است؟ من مدتی است از این دارو استفاده می کنم ولی از خطر احتمالی استئونکروز این دارو بیم دارم آلندرونیت alendronate با نام تجارتی فوزاماکس Fosamax برای اکثر افراد مصرف کننده این دارو، دارویی ایمن و مطمئن است ولی ممکن است در بعضی افراد  سبب ایجاد یک نابسامانی نادر آرواره موسوم به استئونکروز آرواره شود. علت این امر هنوز معلوم نیست. فوزاماکس از دسته داروهایی است که به بیس فسفونیت bisphosphonate مشهورند و در درمان و پیشگیری از استئوپوروز  مصرف می شوند. بعضی بیس فسفونیت ها خوراکی بوده و عده ای دیگر از راه سیاه رگ مورد استفاده اند. از این دسته داروها در درمان بعضی از سرطان ها از جمله سرطان استخوان استفاده می شود.


از سال 2003 به این سو، گزارش هایی مبنی بر ارتباط میان بیس فسفونیت ها و یک بیماری نادر موسوم به استئونکروز یا "مرگ استخوان" وجود دارد که آرواره را گرفتار می کند . این بیماری با درد،ورم، عفونت و بیرون زدن استخوان مشخص می شود. اکثر موارد استئونکروز در بیمارانی دیده شده است که به علت گرفتاری به سرطان،شیمی درمانی می شده اند و برای درمان سرطانی که به استخوان انتشار یافته بود از درمان با بیس فسفونیت درون سیاهرگی استفاده می کرده اند.

اما تعداد اندکی از موارد استئونکروز آرواره در افرادی گزارش شده است که به علت پوکی استخوان تحت درمان با بیس فسفونیت ها ی خوراکی از جمله فوراماکس بوده اند.در این افراد، اصولاً استئونکروز با بیماری فعال دندان یا انجام یکی از اعمال دندانپزشکی ،مانند کشیدن دندان ارتباط داشته است.

استئونکروز آرواره، بیماری وخیمی است و اما استئوپوروز نیز بیماری وخیمی تلقی می شود.اگربیماری به علت پوکی استخوان از بیس فسفونیت استفاده می کند نباید بدون مشورت با پزشک ، مصرف دارو را کنار بگذارد.

باید به خاطر داشت که احتمال ایجاد استئونکروز آرواره به سبب مصرف بیس فسفونیت در افرادی که دچار سرطان نبوده یا مشکلات دندان پزشکی ندارند بسیار کم است. اگر پزشک به منظور درمان پوکی استخوان، یک داروی بیس فسفونیت تحویز کرده است، توجه داشته باشید که هرگونه اعمال دندانپزشکی را قبل از شروع این دوره درمانی انجام دهید. اما اگر بیماری تحت درمان با بیس فسفونیت ها ی خوراکی است و به اعمال دندانپزشکی نیاز یافته است، باید مصرف دارو رابه اطلاع پزشک و دندانپزشک خود برساند.


برچسب‌ها: استئونکروز
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۱۱/٢۸ و ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ  نظرات ()