استرس مزمن و افسردگی

سوال: آیا ممکن است استرس مزمن به افسردگی بیانجامد؟


پاسخ:

افسردگی به علل فراوانی ایجاد می شود از جمله علل ژنتیک ، مواد شیمیایی و وضعیت زندگی. در صورتی که نتوان با این موقعیت ها مقابله کرد موقعیت های مزمن ، استرس آور زندگی ممکن است سبب افزایش احتمال ایجاد افسردگی شوند همچنین مدارک بسیاری در دست است که رابطه ضعف در مقابله با استرس و کسالت جسمی را ثابت می کند.

استرس یک واکنش طبیعی روانشناسیک و جسمانی نسبت به موقعیت های مثبت یا منفی زندگی به شمار می رود مثل موقعیت هایی نظیر شروع یک کار تازه یا مرگ یکی از عزیزان . استرس به خودی خود غیر طبیعی یا بد نیست. آنچا مهم است آنکه چگونه باید با استرس مقابله کرد.

اگر نتوان به  خوبی با استرس مقابله کرد، استرس مزمن ، سبب زمین خوردن انسان می شود. در این حالت غالباً بد خلقی دیده می شود و قدرت تولید کاهش می یابد. به طوری که ممکن است در روابط با سایر افراد اشکال ایجاد شود و یا حتی انجام کارهای معمولی روزانه دشوار باشد.

غالباً برای آنکه بتوان از شر استرس خلاص شد، باید از روش های خود یاری تسکین استرس مانند مراقبه ، یوگا یا نرمش استفاده نمود و خیلی ساده از انجام وظایف تعهد آور سر باز زد. اما اگر تلاش های انجام شده برای تدبیر استرس به قدر کافی سودمند نباشد باید به پزشک مراجعه کرد . در صورتی که افساردگی هم به وجود آمده باشد الزاماً باید با نظر پزشک از فرصت های درمانی دیگر استفاده کرد.


و نیز نگاه کنید به:

استرس دائمی و سلامتی

تدبیر استرس و باز بینی واکنش های استرس

ارتباط غذا و خلق

 


برچسب‌ها: استرس مزمن, افسردگی
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۱٢/٢۸ و ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ  نظرات ()