استرس و ریزش مو

سوال

آیا استرس سبب ریزش مو می شود؟

بله، ممکن است استرس و ریزش مو با هم ارتباط داشته باشند .

سه نوع ریزش مویی که ممکن است با استرس به میزان زیاد همراه باشند عبارتند از:


آلوپسی منطقه ای . alopecia areata. تصور می شود عوامل متنوعی سبب ایجاد آلوپسی منطقه ای می شوند که احتمالاً استرس شدید از جمله آنها است. در آلوپسی منطقه ای، گویچه های سفید خون به فولیکول مو حمله می کنند و به این ترتیب توقف رشد مو و ریزش موبروز می کند.

تلوژن افلوویوم telogen effluvium . در این حالت، استرس عاطفی یا فشار جسمی بر تعداد زیادی از موهای در حال رشد فشار آورده و آنها را در مرحله استراحت نگاه می دارند . ظرف چند ماه ، وقتی موها را شانه می زنند یا سر را می شویند، به ناگاه موهای گرفتار شده می ریزند.

تریکوتیلومانی trichotillomania. تریکوتیلومانی حالتی است که شخص نمی تواند در مقابل کندن موهای سر ،ابرو یا سایر بخش های بدن از خود مقاومت نشان دهد. کندن مو ممکن است یکی از راههای مقابله با احساسات منفی یا ناراحت کننده ، مانند استرس ، اضطراب، تنش، تنهایی، خستگی یا واماندگی باشد.

اگر بتوان استرس را تحت کنترل در آورد، راببطه استرس و ریزش مو دائمی نخواهد بود. ممکن است بعد ا ز رفع استرس ، مو دوباره رشد کند. در صورت ریزش ناگهانی یا لکه ای مو یا ریزش مو به مقدار بیش از معمول در زمان شستن یا شانه زدن ، حتما باید به پزشک مراجعه شود . ممکن است پزشک روش های درمان برای ریزش مو پیشنهاد کند. اما در صورتی که کوشش بیمار برای رفع و تدبیر استرس کارساز نباشد باید در مورد استفاده از تکنیک های تدبیر استرس به پزشک مراجعه نماید.

 

و نیز نگاه کنید به :

استرس طبیعی و نابسامانی انطباق

نشانه های استرس

استرس مزمن و افسردگی

استرس و افزایش وزن

 

منابع

  1. Goldstein BG et al. Nonscarring hair loss. http://www.uptodate.com/home/index.html. Accessed Aug. 13, 2010.
  2. Alopecia areata. American Academy of Dermatology. http://www.aad.org/public/publications/pamphlets/common_alopecia.html. Accessed Aug. 13, 2010.
  3. Messenger G. Alopecia areata. http://www.uptodate.com/home/index.html. Accessed Aug. 13, 2010.
  4. Fact sheet: Trichotillomania. Mental Health America. http://www.nmha.org/index.cfm?objectid=C7DF9926-1372-4D20-C88C1DDD5A71D709. Accessed Aug. 13, 2010.
  5. Hall-Flavin DK (expert review). Mayo Clinic, Rochester, Minn. Aug. 13, 2010.

 


برچسب‌ها: استرس
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۱٢/٢۸ و ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ  نظرات ()