استویا چیست؟

آیا استویا برای کاهش یا کنترل وزن خوب است؟

استویا stevia نامی مشترک برای عصاره هایی است که از گیاه استویا با نام علمی stevia rebudiana به دست می آید. در ایالات متحده آمریکا، یک شکل از ترکیب خالص شده این گیاه ( با نام ربودیوزید آ rebaudioside A  یا ربیانا rebiana) توسط سازمان غذا و داروی آمریکا به صورت " معمولاً " مطمئن و " ایمن" شناسایی شده است و در غذاها و نوشابه ها به عنوان شیرین کننده مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.فرآورده های تصفیه شده استویا (Purevia،Truviaو سایرین) را شیرین کننده های غیر مغذی تلقی می کنند و به این جهت مورد توجه افرادی است که می کوشند از وزن خود بکاهند اما برای تاثیر  این فرآورده ها در کاهش وزن نسبت به شیرین کننده های مصنوعی دیگر مدرکی در دست نیست . افزون بر این، ممکن است این عصاره های کاملاً تصفیه شده استویا سبب بروز آثار جانبی خفیف مانند حالت تهوع  و احساس پری معده شوند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) عصاره های خام یا عصاره برگ کامل استویا را به عنوان افزودنی غذایی مورد تائید قرار نداده است زیرا احتمال بروز آثار سؤ بر سلامتی وجود دارد. به خصوص سازمان FDA در مورد آثار برگ کامل یا استویای خام بر کنترل قند خون، کلیه و دستگاه قلب و عروق و تولید مثل نگرانی های خود را ابراز داشته است.

باید به خاطر داشت که در عین حال که جانشین های قند ، از جمله فر آورده های تصفیه شده استویا ممکن است به کنترل وزن کمک کنند ولی جادو نمی کنند و باید به اعتدال مورد استفاده قرار گیرند . در صورتی که شخصی از بسیاری از غذاها ی فاقد قند استفاده نماید، اگر سایر اجزای مورد استفاده در آن حاوی کالری باشند باز هم افزایش وزن پیدا می کند.

 

و نیز نگاه کنید به:

فیبرهای غذایی

شیرین کننده های مصنوعی و سایر جانشین های قند

میزان روزانه مصرف آب

 


برچسب‌ها: استویا
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۱/۱٢/٢۸ و ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ  نظرات ()