آیا کودکان به مولتی ویتامین نیاز دارند؟

آیا باید به کودک پیش دبستانی مولتی ویتامین تجویز کرد؟

برای بسیاری از کودکانی که سالم هستند و رشد طبیعی دارند استفاده از مولتی ویتامین ضروری نیست


غذا بهترین منبع مواد مغذی است یا استفاده مرتب و منظم از غذا و آبچرایا میان وعده،می توان تمام مواد مغذی لازم برای بسیاری از کودکان پیش دبستانی را به آنها رساند.

در عین  حال که بسیاری از کودکان خردسال در غذا خوردن سخت گیرند و بهانه می آورند ولی این امر به آن معنا نیست که الزاماً دچار کمبودهای تغذیه یی می باشند.

بسیاری از غذاهای رایج از جمله سرآل صبحانه ، شیر و آب پرتقال با مواد مغذی مانند ویتامین های ب (B)، ویتامین د (D)، کلسیم و آهن غنی شده اند. به این ترتیب ممکن است کودک بیش از آنچه که پدر و مادر فکر می کنند از ویتامین و مواد معدنی استفاده نماید.

افزون بر این باید گفت که مصرف مولتی ویتامین عاری از خطر هم نیست استفاده از مقدار خوراک زیاد ویتامین و املاح معدنی ممکن است سبب مسمومیت شود. از سوی دیگر، ممکن است بعضی ویتامین ها و مواد معدنی یا داروهایی که کودک مصرف می کند تاثیر سوء داشته باشد.

در صورتی که پدر و مادر در مورد مقدار توصیه شده ویتامین و املاح معدنی کودک خود نگران باشند باید با پزشک کودک خود مشاوره کنند. در صورت وجود هر یک از حالات زیر، استفاده از مولتی ویتامین برای کودک مفید خواهد بود:

• نارسایی در رشد

• وجود بعضی بیماری های مزمن یا آلرژی های غذایی

• محدودیت استفاده از غذا مثل استفاده از جیره غذایی گیاهی

در صورت توصیه پزشک به مصرف مولتی ویتامین، والدین باید آن ترکیبی را تهیه کنند که برای گروه سنی کودک مناسب است . این ترکیب هرگز نباید حاوی بیش از 100 ٪ ارزش روزانه ویتامین املاح باشد. افزون بر این ، ظرف دارو را باید دور از دسترس کودک قرار داد و باید به کودک فهماند که دارو ، شیرینی یا آب نبات نیست.

و نیز نگاه کنید به:

کمبود ویتامین D

غذا یا دارو های مکمل

کلسیم و مکمل های کلسیم

مکمل های گیاهی

شکلات و کلسیم

آیا مردان هم به کلسیم نیاز دارند

آب ویتامین دار

مسمومیت ویتامین D

 

 


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩٢/۳/۱ و ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ  نظرات ()