چه موقعی باید از مکمل کلسیم استفاده کرد؟ آیا زمان اهمیت دارد؟

وقتی از مکمل کلسیم استفاده می شود باید سه عامل تعیین کننده در نظر داشت:


   نوع کلسیم. برای پی بردن به نوع کلسیم موجود در هر مکمل باید بر چسب روی جعبه آن را خواند. در صورتی که مکمل حاوی کلسیم سیترات باشد، می توان این مکمل را همراه غذا یا بدون آن مصرف نمود در صورتی که مکمل از جنس کلسیم  کربنات باشد، این نوع مکمل باید با غذا مصرف شود. اسید تولید شده در معده ضمن خوردن این مکمل به جذب کلسیم کربنات کمک می کند.

   مقدار خوراک روزانه. وقتی کلسیم به  مقدار 500 میلی گرم یا کمتر ، در یک وعده مصرف شود به صورتی کاملاً موثر جذب می شود. بنابر این اگر لازم است روزی 1000 میلی گرم کلسیم مصرف شود بهتر است قرص را به دو یا چند قسمت تقسیم کرده و مصرف کرد.

   اگر داروی دیگری مصرف می شود. مکمل کلسیم با بسیاری از داروها تداخل می کند. از جمله این داروها می توان آنتی بیوتیک ها، بیس فسفونیت ها و داروهای فشار خون بالا قابل ذکر است. پیش از مصرف مکمل کلسیم باید از پزشک یا دارو ساز در مورد تاثیر متقابل احتمالی مکمل های کلسیم و داروهای مورد استفاده سوال شود.

همچنین بهتر است مکمل کلسیم همراه مکمل های مولتی ویتامینی یا غذاهای سر شار از آهن مورد استفاده قرار نگیرد. در صورتی که کلسیم همراه آهن، روی یا منیزیم استفاده شود به خوبی جذب نخواهد شد.

اگر باز هم در مورد بهترین زمان مصرف مکمل کلسیم، شکی وجود داشته باشد، باید مشکل را با پزشک یا دارو ساز حل کرد.

و نیز نگاه کنید به:

مکمل های کلسیم

مولتی ویتامین ها

کمبود ویتامین D

مسمومیت ویتامین D

 


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩٢/۳/۱ و ساعت ۱:۳٥ ‎ق.ظ  نظرات ()