دیابت و پدیکور

من به دیابت مبتلا هستم، آیا می توانم پدیکور کنم؟

بعضی خانم ها، ضمن آرایش صورت به آرایش پاها نیز اقدام می کنند. ممکن است خانمی دارای پاهایی زیبا باشد و آنها را آرایش کند و ممکن است پاهای زیبایی نداشته باشد ولی به هر حال در دیابت، پاها دارای اهمیت ویژه اند.


در آموزش های مربوط به دیابت، همیشه به بیماران توصیه می شود پدیکور ( آراستن پا و ناخن های پا) انجام ندهند. اما در واقع معلوم نیست چه عده ای از این توصیه ها پیروی می کنند.

در صورت وجود دیابت، وارد آمدن هر نوع صدمه به پاها موجب نگرانی اساسی می شود. هر صدمه در واقع کارت دعوتی برای ورود عفونت است. عفونت ممکن است به بالاتر رفتن قند خون منتهی شود و بالاتر رفتن قند خون در جریان التیام تداخل کند که  در نهایت به بروز اولسر و قطع بالقوه عضو منتهی می شود. این امر به معنای نیاز به مراقبت کافی از پاها و پرهیز از صدمه است.

در زیر برای افرادی که تصمیم دارند پاهای خود را پدیکور کنند توصیه هایی ذکر شده است:

در مورد سالن های آرایش دید کافی داشته باشید. چند سالن آرایش  را بررسیکنید و رعایت وضع بهداشت و چگونگی پاک کردن ابزار را زیر نظر بگیرید. بهتر است وسایل مورد استفاده برای این کار را خود تهیه کرده و در جعبه ای مناسب قرار داده و با خود به سالن آرایش ببرید.

ظرف محل قرار پاها را وارسی کنید. آیا این ظرف ها پس از هر بار استفاده تمیز می شوند؟

از دادن اطلاعات به آرایشگر نترسید. بگذارید همه بدانند دچار دیابت هستید. درجه حرارت 90 تا 95 درجه سانتی گراد باید مطمئن باشد،از خود تراش استفاده نکنید، میان انگشتان پا، لوسیون نزنید.

اگر با تیغ موهای پا را می تراشید برای کاهش احتمال ورود باکتری ها از بریدگی ها و خراش ها، این کار را دو روز پیش از وقت رفتن به سالن آرایش انجام دهید.

و نیز نگاه کنید به:

استفاده از عسل به جای قند

مشکلات استخوان و مفصل در بیماری قند.

 


برچسب‌ها: دیابت, پدیکور
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩٢/٤/۱ و ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ  نظرات ()