میگرن و مشکلات معده و روده

آیا میان میگرن و مشکلات معده و روده ارتباطی وجود دارد؟


ممکن است میان میگرن و مشکلات گوارشی، ارتباطی وجود داشته باشد. در حمله های میگرن ، حالت تهوع و استفراغ به وفور دیده می شود. در کودکان خردسال، حمله های بازگردی یا راجعه استفراغ که به استفراغ چرخه ای cyclical vomiting موسوم است و درد شکم ( میگرن شکمی abdominal migraine) یا سرگیجه ( سرگیجه حمله ای خوش خیم benign paroxysm mal vertigo) را که به سندرم های دوره ای کودکان childhood periodic syndromes شناخته می شوند نیز با میگرن ارتباط می دهند.

با وجودی که سندرم های دوره ای کودکان معمولاً با سر دردمیگرنی همراه نیستند ولی این سندرم ها را شکلی از میگرن تلقی می کنند. در بسیاری موارد، این سندرم ها ی دوره ای دوران کودکی ، بعدها و در سنین بالاتر به صورت انواع مشخص تر میگرن ظاهر می شود.

نتایج پژوهش انجام شده حاکی از آن است که افرادی که به طور منظم نشانه های معده و روده ای مانند ریفلاکس ( بازگشت محتویات معده به مری)، اسهال، یبوست و حالت تهوع را تجربه می کنند در مقایسه با افرادی که به این حالت ها دچار نیستند، فراوانی سر درد بیشتر است.

نتایج بررسی های به عمل آمده حاکی از آن است افرادی که بیشتر دچار سر درد می شوند، بیشتر مستعد مشکلات معده وروده هستند . بیماری های گوارشی نظیر سندرم روده آغالش پذیر irritable bowel syndrome و بیماری سلیاک celiac disease نیز با میگرن ارتباط دارند . اما برای درک این ارتباطات لازم است پژوهش های بیشتر انجام گردد. در صورت تجربه حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال همراه سر درد، باید با پزشک در مورد فرصت های درمانی به گفتگو نشست. معمولاً با درمان سر درد این نشانه ها ی گوارشی نیز تسکین می یابد. اما در بعضی موارد ممکن است استفاده از یک داروی ضد تهوع یا ضد اسهال توصیه شود. باید به یاد داشت که بعضی داروهای ضد درد مثل آسپیرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن سبب افزایش حالت تهوع می شوند.

و نیزنگاه کنید به :

سر درد در کودکان

انواع شایع سر درد

میگرن همراه اورا

سر دردهای مزمن روزانهبرچسب‌ها: میگرن, مشکلات معده و روده
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩٢/٧/۱ و ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ  نظرات ()