لکه سفید روی پوست

چند ماه پیش روی پوست بازوی پسرم یک لکه سفید به وجود آمد. این لکه به تدریج بزرگ تر می شود. آیا وجود لکه سفید روی پوست نگران کننده است؟


معمولاً، پیدایش لکه سفید علتی برای نگران شدن نیست. تغییر رنگ پوست ممکن است در اثر تعدادی علل ایجاد شود، از جمله:

• اکزما. گاهی یک منطقه کوچک پوست دچار آغالش شده و یا دچار اکزمای خفیف می گردد و به پیدایش لکه ای روی پوست منتهی می شود که رنگی روشن تر از رنگ پوست اطراف خود دارد. این حالت به خصوص در کودکانی بیشتر دیده می شود که دچار آلرژی ، آسم یا اکزما هستند. ممکن است پزشک ، در این مورد توصیه به استفاده از مرطوب کننده و پرهیز از مصرف صابون های سخت یا خشک کننده بنماید.

• عفونت سطحی مخمری. یکی دیگر از علل احتمالی پیدایش لکه سفید روی پوست وجود عفونت سطحی مخمری ( tinea versicolor) است که سبب می شود پوست روشن تر یا تیره تر از طبیعی به نظر آید. در این مورد، استفاده از کرم یا شامپوی ضد قارچ کار ساز است.

• سایر بیماری های پوست. از جمله پسوریازیس و ویتیلیگو نیز ممکن است سبب پیدایش لکه های روشن یا سفید یا سایر تغییر رنگ ها روی پوست شوند. درمان با کنترل طول و وخامت شعله وری های بیماری انجام می شود.

در صورتی که اندازه لکه سفید روی دست پسرتان به بزرگ شدن ادامه می دهد یا اگر در سایر نقاط نیز لکه های سفید دیگری ظاهر شده است باید به متخصص پوست رجوع کنید.

منابع

1- بیماری های پوست دکتر فرخ سیف بهزاد و همکاران چاپ اول خرداد 64، دفتر جهاد دانشگاهی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران.

 

و نیز نگاه کنید به :

درماتیت

داروهای آلرژی

پاک کردن بینی


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/٢/۸ و ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ  نظرات ()