اختلاف عفونت باکتریال ویروسی

همانگونه که انتظار می رود ، عفونت های باکتریال توسط باکتری ها و عفونت های ویروسی توسط ویروس ها به وجود می آیند. انواع معروف عفونت های باکتریال عبارتند از گلو درد استرپتوکوکی ، سل و عفونت های مجرای ادرار و عفونت های ناشی از ویروس ها عبارتند از آبله مرغان ، ایدز و سرما خوردگی . باکتری ها ریزاندامه هایی تک یاخته ای هستند که در محیط هائی کاملاً متفاوت رشد می کنند. بعضی انواع باکتری ها در سرمای شدید یا گرمای طاقت فرسا زندگی می نمایند حال آنکه عده ای در روده انسان سکنی می گزینند و در آنجا به گوارش غذا کمک می کنند. بسیاری از باکتری ها به انسان صدمه نمی زنند. ویروس ها کوچکتر از باکتری ها بوده و برای تکثیر به زندگی در یک میزبان مثل انسان، گیاه یا حیوان نیاز دارند. در غیر اینصورت ، قادر به ادامه حیات نیستند. وقتی ویروس وارد بدن می شود، به بعضی یاخته ها هجوم می برد و از ابزار ادوات داخل یاخته استفاده کرده ، آن را جهت دار نموده و ویروس تولید می نماید .


شاید مهم ترین وجه تمایز میان باکتری ها و ویروس ها آن باشد که معمولاً آنتی بیوتیک به از بین رفتن باکتری می انجامد ولی بر ویروس ها تاثیر ندارد . در بعضی موارد ، ممکن است به سختی بتوان مشخص کرد که باکتری سبب بروز نشانه شده است یا ویروس بیماری را به وجود آورده است . بسیاری از بیماری ها از جمله پنوموتی ( ذات الریه) ، مننژیت و اسهال ممکن است به وسیله هر یک از این دو میکرب ایجاد شوند.

استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک به ایجاد سویه های بیماری باکتریال منتهی شده است که نسبت به درمان با انواع مختلف آنتی بیوتیک مقاوم است.

منابع

  1. Understanding microbes in sickness and in health. National Institute of Allergy and Infectious Diseases. http://www3.niaid.nih.gov/topics/microbes/PDF/microbesbook.pdf. Accessed Aug. 29, 2011.
  2. Antibiotic resistance questions & answers. Centers for Disease Control and Prevention. http://www.cdc.gov/getsmart/antibiotic-use/anitbiotic-resistance-faqs.html. Accessed Aug. 30, 2011.
  3. Antimicrobial resistance. World Health Organization. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs194/en/. Accessed Aug. 30, 2011.

 

و نیز نگاه کنید به:

سپسی

 


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/٢/۸ و ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ  نظرات ()