آلرژی تخم مرغ و مایه کوبی

من نسبت به تخم مرغ آلرژی دارم، آیا می توانم از واکسن انفلوانزا استفاده کنم؟


بله. بعضی واکسن های فلو Flu یا انفلوانزا با استفاده از تخم مرغ ساخته شده اند. در نتیجه درون این واکسن هامقدار بسیار جزئی پروتئین تخم مرغ وجود دارد. اما وجود پروتئین الزاماً به معنای آن نیست که شخص دچارآلرژی تخم مرغ نمی تواند از شات فلو استفاده کند.

یک نوع واکسن فلو هم وجود دارد که حاوی پروتئین تخم مرغ نیست و استفاده از آن در بزرگسالان 18 ساله و بالاتر مورد تائید قرار گرفته است. و حتی واکسن های فلوی حاوی پروتئین تخم مرغ را می توان در بسیاری از افراد دچار آلرژی مورد استفاده قرار داد.

در صورتی که در گذشته نسبت به پروتئین تخم مرغ، واکنش آلرژیک داشته اید پیش از مایه کوبی ( واکسیناسیون) فلو، نظر پزشک تان را خواستار شوید. ممکن است پزشک نظر دهد از آن نوع واکسنی استفاده نمائید که بدون پروتئین تخم مرغ است و یا شما را به متخصص آلرژی ارجاع دهد.

برای آنکه مشخص شود کسی واقعاً نسبت به تخم مرغ دچارآلرژی است، می توان از یک آزمون پوستی استفاده کرد. بریا انجام این کار،پزشک یا پرستار روی پوست را خراش می دهد ومقداری جزئی از پروتئین تخم مرغ را روی خراش میگذارد ومدتی منتظر می ماند. اگر بیمار دچار آلرژی، در محل خارش، خارش، سوزش و سرخی ایجادمی شود.

در صورتی که نتیجه آزمون پوستی مثبت باشد،شما باز هم می توانید از واکسن انفلوانزا استفاده نمائید. پیش از ترک مطب در صورت مثبت بودن آزمون جلدی باید 30 دقیقه هم صبر کنید تا نکند واکنشی پیش آید. بعضی از پزشکان توصیه می کنند 10 درصد واکسن طی یک تزریق انجام شودو در صورتی که نسبت به تزریق اول واکنشی وجود نداشت،90 درصد باقیمانده در تزریق دوم مورد استفاده قرار گیرد.

و نیز نگاه کنید به :

فلوی خوکی ( فلوی H1N1)

اختلاف میان فلوی H1N1 و انفلوانزای A

ماسک های فلو

خود- تیماری فلو

ایمن سازی

فلو و بارداری

تهوع و استفراغ

 

منابع

  1. Kelso JM, et al. Adverse reactions to vaccines practice parameter 2012 update. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2012;130:25.
  2. FDA approves first seasonal influenza vaccine manufactured using cell culture technology. U.S. Food and Drug Administration. http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm328982.htm.
  3. Chung EY, et al. Safety of influenza vaccine administration in egg-allergic patients. Pediatrics. 2010;125:e1024

 


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳٩۳/٤/٢۳ و ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ  نظرات ()