حفاظت از معده و روده ها

چینی ها معتقدند معده و طحال- لوزالمعده به عنوان یک زوج عضو با هم کار می کنند. معده غذا را دریافت می کند و جریان تجزیه غذا را که از دهان شروع شده ادامه می دهد. چینی های باستان معتقد بودند معده استخراج کننده " جوهر خالصی" است که به طحال- لوز المعده فرستاده می شود تا از آن خون و انرژی "چی" ساخته شود.


معده، غذای نیم ساخته شده را برای گوارش بیشتر به روده می فرستد که زیر تاثیر قدرت طحال –لوز المعده است. اگر بخواهیم بالفات طب معاصر این مساله را شرح دهیم باید گفت که " قدرت طحال- لوزالمعده" به معنای کیفیت و کمیت آنزیم های لوز المعده است که توسط لوزالمعده یا پانکراس در روده ترشح می شود. بنابراین، در مورد بسیاری از بیماری های روده کوچک، می توان با اصول جیره غذایی که سبب بهبود وضع طحال – لوزالمعده می شود. بیماری های روده کوچک را نیز درمان کرد.

وقتی تعادل معده به هم می خورد، اصطلاحاً می گویند بیش از حد گرم شده است و به این جهت باید معده را با مصرف نوشابه های خنک کننده و اغذیه مرطوب تسکین داد. اما استفاده از این غذا ها به آسانی سبب ضعف طحال- لوزالمعده می شود که نسبت به رطوبت حساس است و معمولاً غذاهای خشک وگرم برایش نافع است. برای یافتن تعادل، عاقلانه ترین گزینه رژیمی پرهیز از گرم شدن زیاد معده و نیز اجتناب از نیاز به مقدار زیادی آب و نوشابه های سرد است.


برچسب‌ها: معده, روده
|+| نوشته شده توسط در ۱۳۸٩/٥/٢۸ و ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ  نظرات ()