ذرت

ذرت یا بلال، تنها غله بومی نیمکره غربی است.


خواص شفا بخش:

ذرت از نظر طبیعت حرارتی خنثی است(١) ولی حکمای طب سنتی آن را سرد و خشک می دانند(٢) طعمی شیرین دارد، ادرار را زیاد می کند، مغذی قلب از نظر جسمی است ، بر معده تاثیر می کند، موجب سلامت دندان ها و لثه می شود، کلیه ها را تقویت می نماید و به رفع ضعف جنسی کمک می کند.

برای درمان بیماری کلیه از جوشانده کاکل خشک ذرت استفاده می شود.

در سنت، سرخپوستان آمریکا ذرت را با لیمو می پختند. وقتی ذرت در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به عنوان محصول عمده غذایی در آفریقا و آمریکای جنوبی و نقاط دیگر مورد استفاده قرار گرفت، در این نقاط بیماری پلاگر به صورت همه گیر دیده شد. این بیماری ناتوان کننده غالباً سبب مرگ می شود و به صورت ضایعات پوستی، شکم روش و اختلال اعصاب ظاهر می شود. بعدها مشخص شد که علت بروز این بیماری ، کمبود نیاسین Niacin است.مقدار نیاسین ذرت بسیار کم است ولی وقتی با لیمو پخته می شود، میزان جذب نیاسین در بدن افزایش می یابد. در افرادی که از غذا های متنوع کامل استفاده می کنند ، مصرف منظم ذرت مشکلی ایجاد نمی کند. اما، وقتی رژیم غذایی محدود است، افزودن لیمو به ذرت معنا پیدا می کند.جوانه گندم، بادام زمینی ، مخمرهای تغذیه ای ، گندم کامل و بسیاری از انواع گوشت ، منبع نیاسین به شمار می روند.

ذرت تازه دارای خواصی مشابه ذرت خشک است ولی شبیه سبزی های تازه نیز هست، زیرا دارای آنزیم بیشتر و بعضی ویتامین های زیادتر است و بیش از ذرت خشک ، مناسب فصل های گرم و افراد قوی می باشد.

کاکل ذرت خاصیت ادرار آور(مدر) دارد و از آن می توان به صورت دم کرده در مشکلات ادراری ، بالا بودن فشار خون ، ورم (خیز) سنگ ها کلیه و سنگ کیسه صفرا استفاده کرد. کاکل ذرت از نظر خواص حرارتی ، خنثی و از نظر طعم ، شیرین و بی مزه است.

ذرت آبی رنگ ، نوعی ذرت است که در فضای باز گرده افشانی میکند و دورگه نیست و از گیاهان جنوب غربی آمریکا است. این نوع ذرت ، غذای عمده سرخپوستان هوپیHopi و ناوایوNavajo است. از نظر خواص خنک کننده است و دارای طعم شیرین و اندکی ترش است. بر معده تاثیر خوب دارد و کلیه ها را تقویت می کند نسبت به ذرت معمولی ، ٢١ درصد پروتئین بیشتر ۵٠ درصد آهن بیشتر دارد و میزان منگنز و پتاسیم آن دو برابر انواع زرد یا سفید است، وقتی آرد می شود، رنگ آبی زیبای آن ، به هر غذا، کیفیتی خاص می دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ذرت به www.pahnak.ir رجوع کنید.

منابع

١-Healing with whole foods, Paul Pitchford/third edition/ p465, North Atlantic BOOK

٢- معارف گیاهی، حسین میر حیدر دوره ٨ جلدی ج١ ص ٣۴٧ چاپ چهارم ١٣٨٢ ، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

 


برچسب‌ها: ذرت
|+| نوشته شده توسط در ۱۳۸٩/٥/٢۸ و ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ  نظرات ()