اگزما چیست؟

اگزما، التهاب پوست است که معمولاً با تاول، برجستگی های قرمز رنگ، ورم، ترشح، فلس ریزی، پوسته ریزی و خارش تظاهر می کند. غالباً اگزما را درماتیت dermatilis هم می نامند.


ملاحظات: برحسب علت و محل پیدایش اگزما در بدن، این بیماری انواع مختلفی دارد. ممکن است اگزما به علت آلرژی ها ایجاد شود، آلرژی هایی که ثانوی به نابسامانی های گوارشی مانند کمبود اسید کلریدریک، بثورات ثانوی به بیماری های ایمنی، نابسامانی های سوخت و سازی ژنتیکی، یا کمبودهای تغذیه ای مانند کمبود ویتامین های B (به ویژه نیاسین (ویتامین B3) و پیریدوکسین B6) هستند.

نکات اختصاصی: اگزما انواع مختلفی دارد:

- اگزما یا درماتیت تماسی: در این حالت، در محل تماس پوست با ماده آلرژی زا، مرز مشخصی وجود دارد و بثوراتی ایجاد می شود. ماده آلرژی زا ممکن است به صورت مستقیم تحریک کننده (آغالنده) باشد یا بثورات به علت تماس با نور یا بعضی مواد شیمیایی یا عطر ایجاد شده باشد.

- درماتیت یا اگزمای اتوپیک: این حالت در افرادی دیده می شود که سابقه خانوادگی آلرژی، مشکلات مربوط به ویتامین 12B، آسم و بیماری های آلرژیک تنفسی مانند تب یونجه دارند. این درماتیت در شیرخواران 2 تا 18 ماهه به صورت بروز لکه های پر از چرک و خون که کبره می بندند و به رنگ قرمزدرصورت، فرق سر و اندام های انتهایی یا در کودکان بزرگتر و بالغان به صورت محدود تر و مزمن دیده می شود. بعد از 3 تا 4 سال ممکن است فروکش کرده و دوباره در نوجوانی یا بزرگسالی بروز نماید.

- درماتیت یا اگزمای سبورئیک: در فرق سر، صورت و قفسه سینه دیده می شود.

درماتیت یا اگزمای سکه ای: این اگزمای مزمن به صورت لکه های قرمز رنگ به شکل سکه بروز می کند که دارای پوسته ریزی است و کبره می بندد. این حالت به طور طبیعی بعد از 35 سالگی دیده می شود و غالباً با استرس عاطفی در زمستان و با خشک شدن پوست دیده می شود.

- اگزمای مزمن در دست ها و پاها دیده می شود و ممکن است بسیار شدید باشد.

- اگزمای همه جا گیر که روی بخش اعظم پوست بدن دیده می شود.

- اگزمای رکود: در بخش پائینی پا به علت ضعف بازگشت خون وریدی دیده می شود و رنگ قهوه ای به پوست می دهد.

- اگزما یا درماتیت محدود خراشی: به صورت لکه های خاص و غالباً به صورت مناطق سفید رنگ با مرز کاملاً مشخص بروز می کند و منطقه مجاور ضایعه پر رنگ تر است و در دستها ، ساق پاها، آرنج ها، اطراف منطقه تناسلی دیده می شود و با خارش و استرس شدت می گیرد. در خانم ها بین 20 تا 50 سالگی بسیار بیشتر است.

چه باید کرد؟ باید از مواد آغالنده پرهیز کرد، لباس های طبیعی و غیر آغالنده پوشید، از پماد های تسکین دهنده استفاده نمود و در صورت لزوم وجود موادآلرژی زا را در جیره غذایی و مواد مغذی مورد ارزیابی قرار داده و حذف نمود.

همچنین برای اطلاعات بیشتر به درمان طبیعی اگزما در سایت پهنک رجوع فرمائید.

 

 


برچسب‌ها: اگزما
|+| نوشته شده توسط در ۱۳۸٩/٦/۳٠ و ساعت ۳:٠۱ ‎ب.ظ  نظرات ()