محافظت از قلب در فرصت های نا مناسب

نتایج تحقیقات مختلف نشان داده است که احتمال بروز حمله قلب در 5 فرصت زیر بیش از سایر مواقع است. به این جهت باید این موقعیت ها را بشناسیم و به آنها توجه کنیم تا از حمله قلبی در امان بمانیم:


- صبح هنگام برخاستن از خواب

هنگامی که صبح ها از خواب بیدار می شویم، بدن مان هورمونی به نام آدرنالین ترشح می کند. این هورمون باعث بالا رفتن فشار خون می شود. به علت آنکه در مدت خواب شبانه، چیزی خورده نمی شود و بدن تا حدی آب خود را از دست می دهد، به این جهت خون غلیظ تر می شود و تلمبه زدن خون برای قلب مشکل تر می گردد. به این جهت، صبح هنگام بیدار شدن و برخاستن از خواب، باید به آرامی حرکت کنید و اگر ورزش می کنید، پیش از ورزش، باید خود را گرم کنید.

2- اولین روز کاری هفته

طبق آمارهای موجود جهانی حدود 20درصد موارد حمله های قلبی در نخستین روز کاری هفته اتفاق می افتد. علت بروز این حالت، بیشتر مربوط به استرس ناشی از شروع کار بعد از یک یا دو روز آرامش است. در این مورد سعی کنید، در روز تعطیل، از استراحت خود نهایت استفاده را ببرید و ضمناً بکوشید الگوی خواب تان در سراسر هفته منظم باشد.

3- پرخوری نکنید

خوردن غذاهای پر چرب و شیرین سبب تنگ شدن عروق و ایجاد لخته در خون می شود. از خوردن غذاهای پر چرب پرهیز کنید و از مصرف غذاهایی که شیرینی مصنوعی ( مانند قند و شکر) دارند بپرهیزید و هر روز از زنجبیل استفاده نمائید که مانند آسپیرین سبب رقیق شدن خون می شود و به خلاف آن به پیدایش زخم معده و بروز ناهنجاری های انعقادی نمی انجامد.

4- از حرکات جسمانی غیر معمول پرهیز کنید

وقتی به انجام فعالیتی مانند بیل زدن باغچه، پارو کردن برف، هل دادن ماشین عادت ندارید این فعالیت ها را انجام ندهید. حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که فرد به اینگونه فعالیت ها عادت نداشته باشد زیرا انجام این کارها سبب افزایش میزان هورمون های مربوط به استرس در خون و بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب می شود.

5- از خشم و اضطراب بپرهیزید

عصبانیت و خشم بیش ازحد و نیز اضطراب سبب می شود ضربان قلب بالا رود و میزان آدرنالین خون افزایش یابد و به افزایش فشار خون منتهی شود که در نهایت به حمله قلبی می انجامد . برای پیشگیری از این موقعیت ها می توانید از مراقبه (مدی تیشن) و جوشانده سنبل الطیب یا بابونه استفاده کنید.


برچسب‌ها: قلب
|+| نوشته شده توسط در ۱۳۸٩/٧/٢٦ و ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ  نظرات ()