پهنک یک ساله شد

از نخستین روزی که نوشتن در پهنک و البته به سبک و سیاق نویسندگان یا وبلاگ نویسان امروزی آغاز شد، یک سال می گذرد. اولین مطالب وبلاگ در روز 18/8/88 وارد عرصه مجازی اینترنت شد.


برای نگارنده که عمری را در پهنه مطبوعات قلم زده است و در حال حاضر حداقل 20 سال است که نشریه ای را در زمینه علوم پزشکی (نشریه پزشکی امروز) منتشر می سازد، یک سال وبلاگ نویسی شاید معادل یک دقیقه باشد.

نوشتن مطالب وبلاگ پهنک باعث شد تا راه انداختن سایتی در زمینه معرفی گیاهان دارویی و درمان طبیعی به فکرمان خطور کند. نام آن سایت را هم پهنک گذاشتیم و اکنون چند ماهی است که فعالیت خود را آغاز کرده است.

اما دوستان پهنک می پرسند، پهنک به چه معناست؟

نگارنده معنای پهنک را می داند اما برای پاسخ مستدل و در خور دوستان دانش پژوه لازم بود مدرکی معتبر ارائه شود. در کتاب های زیست شناسی راهنمایی و دبیرستانی نامی از پهنک نیافتم. من که خود در دبیرستان در رشته علوم طبیعی فارغ التحصیل شده بودم و در کتابهایم این لغت را دیده بودم به شک افتادم و فکر کردم اشتباه می کنم، به گنجینه لغات علامه دهخدا رجوع کردم، در آنجا هم ذکری از این کلمه به میان نیامده بود. نومید از یافتن سند در این مورد به فرهنگ دو جلدی عمید مراجعه کردم و با شادی این کلمه را یافتم. در مقابل پهنک نوشته شده بود: "قسمت پهن برگ" ( جلد اول صفحه 496 چاپ سوم 1360 انتشارات امیر کبیر). آنگاه در جلد اول فرهنگ فارسی معین نیز این کلمه را با همان معنا یافتم (جلد اول ص 854 چاپ پنجم 1362، انتشارات امیر کبیر). در جلوی معنای این لغت در هردو کتاب کوته نوشت "فره" ذکر شده که به معنای لغت پیشنهادی فرهنگستان است.

پس، پهنک که معادل Limbe فرانسه و Limbus انگلیسی است، بخش عریض و پهن برگ گیاهان است که توسط دمبرگ به شاخه یا ساقه اصلی متصل می شود. پهنک، یعنی بخش غالباً صفحه شکل بسیاری از گیاهان اگرچه نازک است ولی همین صفحه نازک، خود از چند لایه یاخته یا سلول تشکیل شده و مانند دل گردانندگان این وبلاگ و سایت سطحی وسیع دارد. پهنک برگ در بسیاری از گیاهان، سبز رنگ است. سبزی رنگ پهنک به خاطر وجود ماده ای به نام سبزینه یا کلروفیل است. پهنک برگ، بخش سبز گیاه است، بخشی است که نفس می کشد، بخشی است که در فتوسنتز شرکت دارد، یعنی انرژی خورشیدی را به انرژی شیمیایی قابل مصرف تبدیل می کند. مثل کاری که گردانندگان پهنک در وبلاگ و سایت برای تان انجام می دهند.

                                                                 دکتر فرخ سیف بهزاد


برچسب‌ها:
|+| نوشته شده توسط در ۱۳۸٩/۸/۱٩ و ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ  نظرات ()