میان وعده آخر شب

افرادی که دچار دیابت هستند، الزاماً نباید خود را محدود کنند و به خاطر بالا رفتن قند چیزی نخورند بلکه نکته مهم انتخاب عاقلانه آبچرا ( میان وعده یا Snack) است.

استفاده از آبچرای آخر شب سبب ورود کالری اضافی به بدن شده و به افزایش وزن منتهی  می گردد. اگر بیماری بخواهد بعد از شام، میان وعده بخورد به ویژه اگر غذایش کربوهیدرات هم داشته باشد، ممکن است صبح روز بعد با بالا رفتن قند خون از خواب بیدار شود.

اگر بیماری بعد از شام حس می کندگرسنه است، می تواند خوراکی های آزاد زیر را استفاده کند، مانند

• یک کرم پاپ یخ زده بدون قند

• پنج عدد هویج کوچک

• یک فنجان پاپ کورن سبک

• یک مشت کراکر گلد فیش

• یک سودای رژیمی

همچنین می توان به جای آبچراهای فوق از یک تکه آدامس یایک آب نبات کوچک استفاده کرد. این غذاهای آزاد دارای مقدار کمی کربوهیدرات و کالری هستند ودر نتیجه سبب افزایش وزن یا افزایش قند خون نمی شوند.

در صورتی که ازانسولین یا سایر داروهای دیابت استفاده می کنید و حس می کنید برای جلوگیری از پائین افتادن قند در طول شب باید از آبچرا استفاده کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید. او می تواند مقدار مصرف داروها را با وضع موجود تطبیق دهد تا از نیاز به آبچرای آخر شب جلوگیری شود.

و نیز نگاه کنید به:

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 در کودکان

پره دیابت

 

منابع

  1. Choose this, not that — How to make the best snack choices. American Diabetes Association.
  2. Daly A, et al. Choose Your Foods: Exchange Lists for Diabetes. Alexandria, Va.: American Diabetes Association and American Dietetic Association; 2008.
  3. Nighttime hypoglycemia. American Diabetes Association. http://www.ada-diabetes-management.com/nighttime-hypoglycemia/.

 

 

/ 0 نظر / 37 بازدید