دانه تاج خروس

از تاج خروس می توان برای کمک به تامین نیاز پروتئین و کلسیم بدن استفاده کرد. تاج خروس به ویژه برای افرادی که همیشه نیاز بیش از حد به پروتئین دارند مثل مادران شیرده یا خانم های باردار، شیر خواران، کودکان یا افرادی که کار جسمی سخت می کنند مفید است. حتی وقتی از تاج خروس به تنهایی استفاده می شود دارای مجموعه ی پروتئینی است که برای بسیاری از افراد بیش از مقدار لازم است. اما در تاج خروس لیزین lyzisine هم وجود دارد که مقدار آن به طور غیر معمول بالا است لیزین یک اسید آمینه یا آمینو اسید است و مقدار آن در گندم و سایر غلات اندک است. در نتیجه از ترکیبی از تاج خروس و غلاتی که دارای لیزین کم هستند غذایی به وجود می آید که حتی میزان اسید آمینه و پروتئین در آن بیش از مقداری است که در گوشت و سایر فرآورده های حیوانی یافت می شود. ولی باید دانست که مصرف این مقدار پروتئین برای بسیاری از افراد ضرورتی ندارد.

ارزش این ترکیب از آن جهت است که دارای مقدار زیادی پروتئین و کلسیم است که به درد گروه افرادی می خورد که نام برده شدند و نیز برای افرادی مفید است که در مراحل تبدیل غذای خود به رژیم گیاهی هستند. با وجودی که تاج خروس از نظر قیمت اندکی گران است و در سالهای اخیر بهای آن در بازار های بین المللی 6 تا 10 برابر بهای گندم شده است ولی غذایی فشرده است و در واقع در ترکیبی که سبب کمتر شدن طعم شدید آن شود بیشتر قابل خوردن است .

تاج خروس از نظر مزاجی خنک  (کننده) است، طعم آن تلخ و شیرین است ، رطوبت را خشک می کند، برای ریه ها نافع است، سرشار از پروتئین (15 تا 18%) ،الیاف، اسیدهای آمینه ( لیزین و متیونین)، ویتامین c و کلسیم می باشد. میزان کلسیم و کوفاکتورهای حاوی کلسیم  (منیزیم و سیلیکون) بیش از شیر است. کلسیم موجود در تاج خروس به این شکل ، به طور مؤثر مورد استفاده قرار می گیرد. از تاج خروس در نان، کیک، سوپ و غذای غلات استفاده می شود. پاپ کورن یا تست تاج خروس به علت طعم آجیلی آن طرفداران فراوان دارد. از جوانه تاج خروس در سالاد استففاده می شود.

در بخش آشپزی سایت پهنک www.pahnak.com طرز تهیه غذا با دانه تاج خروس شرح داده شده است.

 

 

/ 0 نظر / 166 بازدید