مکمل های کلسیم

جواب:

بعضی پزشکان تصور می کنند مصرف مکمل های کلسیم سبب افزایش احتمال حمله قلبی می شود. عده ای از پزشکان معتقدند مصرف مکمل کلسیم بر احتمال بروز حمله قلبی تاثیر اندکی دارد یا اصولاً تاثیری ندارد.

در مورد مصرف مکمل های کلسیم و حمله قلبی از آن جهت نگرانی وجود دارد که بسیاری از مردم برای درمان یا پیشگیری از بیماری های استخوان از جمله پوکی استخوان از مکمل های کلسیم استفاده می کنند. نتایج بررسی جدید که توسط محققان در انستیتوهای ملی بهداشت آمریکا انجام شده حاکی از آن است که احتمال بروز حمله قلبی، استروک یا سایر بیماری های قلب و عروق به علت مصرف مکمل های کلسیم، فقط در مردان افزایش می یابد اما نتایج سایر بررسی ها حاکی از آن است که این احتمال هم در آقایان و هم در خانم ها افزایش پیدا می کند.

تصور می شود کلسیم موجود در مکمل ها ممکن است بعد از مصرف وارد صفحه های چربی موجود در سرخ رگ ها شود. این حالت را آتروسکلروز atherosclerosis  یا تصلب شرائین می نامند . ورود کلسیم به درون این صفحه ها سبب سفت و سخت شدن آنها شده و احتمال بروز بیماری قلب را می افزاید.

پیش از آنکه پزشک بتواند به صورت قاطع اعلام کند که مصرف مکمل کلسیم بر احتمال بروز حمله قلبی تاثیر دارد، لازم است پژوهش بیشتری در این زمینه انجام شود. مکمل های کلسیمی که بعضی پزشکان در مورد مصرف شان نگران هستند فقط حاوی کلسیم است و شامل مکمل هایی نمی شود که در ترکیب خود کلسیم و ویتامین D دارند یا خاوی مکمل های مولتی ویتامین هستند. کلسیم حاصل از منابع غذایی مانند لبنیات و سبزی هایی که برگ سبز بزرگ دارند مایه نگرانی نیست.

نکته مهم آن است که توصیه های رایج در مورد مصرف مکمل های کلسیم در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند یا در معرض خطر این بیماری می باشند تغییر نکرده است . به هر حال مانند تمامی مسایل مربوط به سلامتی برای تعیین بهترین روش، همیشه باید با پزشک به مشاوره نشست.

و نیز نگاه کنید به :

حمله قلبی خاموش

دود دست دوم

بیماری قلب در خانم ها

شوک کاردیوژنیک

بیماری قلب

 

منابع

1- گیاهان معجزه ساز دکتر فرخ سیف بهزاد چاپ اول 1389 انتشارات تهران

2- دارو غذا نیست، پیتر پریش ترجمه دکتر فرخ سیف بهزاد دوره 2 جلدی ، چاپ اول 1369 انتشارات روشنگران

 

/ 0 نظر / 24 بازدید